logoterapi

YAŞAM ANLAMSIZ ve BOŞ GELİYORSA ÇARE “LOGOTERAPİ”

Bu yazımda sizlere, Victor E.Frankl‘in “İnsanın Anlam Arayışı” adlı kitabını okurken karşılaştığım “Logoterapi” kavramından bahsetmek istedim.

Kitabın önsözündeki bu kavram hayatımın bir parçasının kesitini okumak gibiydi.O yüzden sizlere aktarmasam olmazdı.

Öncelikle 30’un üzerinde dile çevrilen ve 15 milyondan fazla satan bu kitabın başarısı, kitlesel nevrozun bir semptomudur.

Çünkü yazarın ve kitabın üzerinde durduğu anlam arayışı, insanlığı hüsrana uğratan bir durumdur.Bu yüzdende bu kitap her dönemde ve her nesilde duyulmuştur.

VIKTOR EMIL FRANKL KİMDİR?

logoterapi
Avusturyalı doktor ve psikiyatr olan Frankl 1905 yılında doğmuştur.

I.Dünya Savaş’ına kadar sakin ve huzurlu bir evde yaşamıştır.Daha sonra hayatında kıtlık ve huzursuzluk başlamıştır.

Bu dönemde Sigmund Freud’un kitaplarını okumuştur ve onunla yazışmıştır..Her zaman insan zihnini merak eder ve hayatı sorgular.Felsefe, psikoloji ve varoluşçuluk akımı Frankl’in ilgisini çekmiştir.

1930 yılında tıp doktorasını almıştır.

1933-1937 yılları arasında Viyana Üniversitesinde psikiyatr olarak çalışmıştır.Uzmanlığını nöroloji ve psikiyatri dalında intihar ve depresyon üzerine yapmıştır.

Amerika’da Rotschild Hospital’in Nöroloji Bölümünün başkanlığına 1940 yılında getirilmiştir.

1942 yılında Frankl ve ailesi Yahudi toplama kampına götürülmüştür.Bir daha ailesini görememiştir ve bu dönemde Logoterapi’nin ilk temellerini, yaşadığı olaylardan ve gözlemlediği durumlardan çıkarmıştır.Yazmayı amaç edindiği kitabına yavaş yavaş işlemeye başlamıştır.

“Yaşamak için bir neden’i olan kişi, hemen her nasıla dayanabilir.” Nietzsche

LOGOTERAPİ NEDİR?

SORGULAMA ve ARAYIŞ

logoterapi
http://mervezana.com/

“Her şeyini kaybeden,bütün değerleri yok edilen,açlığın,soğuğun ve acımasızlığın altında ezilen,her an,her saat imha edilmeyi bekleyen bir tutuklu olarak Dr.Frankl,nasıl olur da yaşamını sürdürmeye değer bulabilirdi?”

Logoterapi kelimesinin kökeni Yunanca’dan gelir: Logos anlam,terapi iyileşmek demektir.En basite indirgenmiş haliyle Logoterapi anlam ile iyileşmek anlamına gelir.

Terapinin ilkesi olan terapi ile anlam bulmak ve iyileşmek ilkesine tamamen ters düşer.

Psikoterapi geçmişi ele alarak, Logoterapi ise geleceğe odaklanarak çözüm arar.

Frankl, uzun bir süre Freud’un kitaplarına gömülür hatta onunla yazışır. Fakat Freud’un düşüncelerini fazla determinist bulmaya başlar.Bunun sonucunda Adler‘in fikirlerine yönelir.

Ve kendi teorisinin alt yapısını böylelikle yaratmaya başlar.Bu durumu bu iki insanın fikirlerini reddederek değil onların fikirlerinin üstüne koyarak yapar.

Freud can sıkıcı rahatsızlıkların nedenini “cinsel yaşamdaki” engellenme olarak görürken,Frankl “anlam isteminin” engellenmesi olarak görür.

LOGOTERAPİ’NİN AMACI NEDİR?

UĞRUNA YAŞAMAYA DEĞER ANLAM

logoterapi
http://mervezana.com/

Çağımızın en büyük problemi: yaşamda anlamsızlık ve varoluşsal boşluktur. Logoterapi bu kavramlar üzerine kuruludur.

Logoterapi kavramında varoluşçuluğun temelleriyle karşı karşıya geliriz.Yaşamak acı çekmektir;yaşamı sürdürmek çekilen bu acıda anlam bulmaktır.

Eğer yaşamda bir anlam,amaç varsa;acıda ve ölümde de bir anlam olmalıdır.

Hiçkimse bir başkasının hayat amacını ona söyleyemez,bu amacı kişi kendi başına bulmak ve bulduğu yanıtın öngördüğü sorumluluğu üstlenmek zorundadır.

“Ama gözyaşlarından utanmamız gerekmiyordu, çünkü gözyaşları, bir insanın cesaretlerinin en büyüğüne, acı çekme cesaretine sahip olduğuna tanıklık ediyordu.” İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl

Logoterapi’nin amacı: yaşamın her durumda, hatta en acınası durumlarda bile potansiyel bir anlam taşıdığını anlatabilmekti.

LOGOTERAPİ ve MUTLULUK

logoterapi
http://mervezana.com/

Logoterapi’nin bize söylediği şey başarıyı ve mutluluğu amaçlamamak.Bu iki durumu ne kadar hedef haline dönüştürmezsek onları yakalama şansımız o kadar artar.

Başarı ve mutluluğa aldırış etmemek gerekir,kendi kendine olmasına izin vermemiz lazım ki başarı ve mutluluk peşimizden gelsin.Biz onları istediğimizi bile unuttuğumuzda onlar bizi bulacaktır.

Bu fikir o kadar hoşuma gitti ki galiba kendi hayatımda ve kendi anlam arayışımda denemeye başlayacağım.

“Bir bireyin anlam arayışı başarılı olduktan sonra bu onu mutlu etmekle sınırlı kalmaz ona, acıyla baş çıkabilecek bir yeti de kazandırır.” İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl

Şaşırtıcıdır ki dünyada hiçbir şeyi kalmayan bir insanın,ufacık bir an bile olsa,sevdiği insan ile ilgili düşüncelere dalması onu çok mutlu eder.

Şöyle açıklarsam daha anlaşılır olacaktır belki de: Tam anlamıyla yalnız kaldığınızda acıya katlanmaktan başka çareniz olmadığında ve hiçbir olumlu eylemi gerçekleştirebilme gücünü hissedemediğiniz zamanlarda sevdiğiniz insan ile ilgili bir anı bir sekans sizi sevgiye doyuma götürebilir.Bu imgeye yoğunlaşıp doyuma ulaşırsınız.

Mutlu olabilmek için: Yaşamdan ne beklediğimizin önemli olmadığını asıl önemli olan şeyin hayatın bizden ne beklediği olduğunu anlamamız gerekiyor.

İnsan zaman zaman umutsuzluk çukuruna düşer böyle durumlarda hayatın anlamını sorgulamayı bırakmalıyız.Bunun yerine kendimizi her gün, her saat yaşam tarafından sorgulanan biri olarak düşünmeli ve bazen akışına bırakmalıyız.

LOGOTERAPİ ve PSİKOLOJİ

“Aklınızı kaybetmenize neden olacak şeyler vardır ya da kaybedecek aklınız yoktur.” Anormal bir duruma gösterilen anormal bir tepki normal bir davranıştır.” İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl

Psikolojik araştırmalar insanın her şeye nasıl alışabildiğine dair net sonuçlara ulaşamıyor.

Victor Emil Frankl İnsanın Anlam Arayışı adlı kitabında yaşadığı Yahudi toplama kampı anılarını anlatır.

İnsanın en kötü ve en acımasız şeylere bile ne kadar kısa sürede alışabildiğini göstermiştir.

YAŞAMA BAĞLANMANIN YOLLARI

logoterapi
http://mervezana.com/

Yaşam anlamınızı sorguluyorsanız,hayalkırıklığı yaşıyorsanız ve mutsuzsanız aşağıda yazdığım önerilere göz atmalısınız ve ugulamalısınız.

ÜRETİN

Bir idealiniz olsun.Sevdiğiniz bir alanda yapmayı çok istediğiniz bir şeyiniz olsun.

Bu ister kitap yazmak,ister bütün ekstrem sporları denemek,ister bir alanda uzmanlaşmak olsun fark etmez.Kişinin onu yapmayı çok istemesi ve idealleştirmesi yeterli.

DENEYİMLEYİN

Kişi acıyla karşılaşmamak için deneyimlemekten kaçınmamalı.Tecrübe edinmek insanı iyi hissettirir.

O sebeple bazen konfor alanından çıkıp bazı deneyimlere kendimizi zorlarsak farklı konularda farklı deneyimlere sahip oluruz.Ve her konu hakkında bir fikrimiz olur.

Denedikçe yeniliklerle gelen diğer deneyimlere daha açık bir insan haline gelebilirz.

Bireyler yaşamın anlamını kendi içlerinde değil,hayatın içinde keşfedebilirler.

BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRİN

Izdırabı kabullenmeliyiz eğer onu kucaklarsak ve acı çekmekten korkmazsak,olduğu gibi bazı durumları kabullenirsek daha çabuk yeni bakış açıları edinebilirz.

“İnsan sonlu bir varlıktır ve özgürlüğü sınırlıdır. Bu, koşullardan özgürlük değil, koşullara yönelik bir tavır alabilme özgürlüğüdür. “İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl

Özgür olduğumuzu,birçok şeyin arasında boğulduğumuz anda bile bir seçim şansımızın olduğunu bilmeliyiz.

MİZAHI KULLANIN

Kendine gülmeyi öğrenen nevrotik birey, kendini idare etme, belki de iyileşme yoluna girmiş olabilir.

Mizah birkaç saniyeliğine de olsa insanın gerçeklerden uzaklaşmasını sağlar.Kötü bir durumu insanın gözünde normalleştirerek aşılmasına yardımcı olur.

SEVİN

İnsan başka bir şeye ne kadar yönelirse,kendini bir o kadar unutur.Kendini unuttukça insan olabilir.

Bir insanın,hayvanı,sanatı ya da doğayı sevmesi ona yönelmesi insanı besler.Sevgi ve estetik bilinç onu doyurur.

ÇOĞUNLUK GİBİ OLMAYIN!

İnsan biyolojik,psikolojik ve toplumsal kural ve koşulların içine doğar.Uğruna yaşamak istediği, uğruna hayatı boyu aramak istediği anlam arayışı bu koşullar sebebiyle engellendiğinde varoluşsal bir iç savaş başlar.

Kişi suçlayacak tüm hedefleri yitirdiğinde,kendi tavrını belirleme özgürlüğünü kullanır.O da kurban rolünü kullanarak yaşama devam etme özgürlüğüdür.

Kitaba Ulaşmak İçin

Kitapkoala için tıklayın

Idefix için tıklayın

D&R için tıklayın

Kitapyurdu için tıklayın

Daha Fazlası İçin

2 thoughts on “YAŞAM ANLAMSIZ ve BOŞ GELİYORSA ÇARE “LOGOTERAPİ””

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir