SON ZAMANLARDA İZLEDİĞİM EN EĞLENCELİ 3 “Çizgi Dizi”

Selam millet malum karantina sürecindeyiz. Birtakım etkinlikler peşindeyiz ki zaman güzel geçsin. Ekstra yabancı bir dil öğrenme çalışmaları, eksik hissedilen bir alan üzerine okumalar, online eğitimler vs. bir yere kadar 🙂 Bir yerden sonra bu aktivitelere uzun soluklu yüklenmek insanı çok yoruyor. En azından bende yarattığı etki bu yöndeydi.

Elbette ben her zaman dengeden yanayım. Yukarıdaki aktiviteler var olan bol vaktimizi en akıllıca geçirme yöntemlerimizden bazıları. Ama biraz da beynimizi dinlendirmemiz lazım değil mi? 🙂

Ben günümü, en değerli varlığımı,yani zamanımı programlamaya bayılıyorum. Böylece hem keyifli anlara hem de çalışma zamanlarına vakit kalıyor.

Keyifli zamanlar demişken şu sıralar sardığım çizgi dizilerden bahsetmeliyim. Hem çok eğlenceliler hemde yetişkin düzeyinde oldukları için izlerken resmen hayatınızdan birtakım şeylere şahit oluyorsunuz.

Çizgi dizi izlerken, çocukluğumdaki o merak ve heyecanı yakalayabildim umarım size de dokunabilirler.İlk önce çizgi dizi neymiş nasıl bilgisayarlarımıza kadar ulaşmış bir ona bakalım.

ÇİZGİ DİZİ NEDİR?

Çizgi dizi iki boyutlu çizimlerin art arda sıralanması ile oluşan illüstrasyon sanatıdır. Tüm hareketler adım adım çizilir ve art arda gelince hızlanmış sekanslar yaratırlar. Yarı gerçek çizim şeklidir.

Önceden el ile kağıtlara çizilerek uygulanan sistem daha sonra teknolojinin gelişmesi ile bilgisayar üzerinden çok daha kısa sürede üretilebiliyor. İlk tasarım çizimleri Filpbook gibi düşünebiliriz.

Tatlı bir örnek diyelim 🙂

PEKİ ÇİZGİ DİZİ TARİHSEL SÜRECİ NASILDIR?

Çizgi dizi sanatının ilk aşaması olan çizgi filmlerde karakterler ilk önce geometrik formlarda çizilmiştir. Bu geometrik formlar sayesinde daha esnek ve daha özgür çizimler oluşmaya başlamış. Ama her defasında arka planı tekrar tekrar çizmek cidden çok sıkıntı bir durummuş.

Çizgi film kavramını ilk yaratan kişi tam bilinememekte ama tahminler 1908 yılında Fransız Emile Cohl tarafından yaratılmış olması üzerinedir. Emile Cohl, beyaz bir sayfa üzerine siyah renkli kalemle aşama aşama çöp adamlar çizerek ilk çizgi filmi çekmiştir. Filmi sunum tekniği ise şöyledir: Negatif bir teknik kullanmış ve siyah arka plan üzerine filmi yansıtmış hareketli beyaz karakterler insanların çok hoşuna gitmiştir.

İlk hayvan karakteri kullanılan çizgi filmde kısa pantolonlu “Old Doc Yak” olmuştur. 1913 yılında Sdney Smith tarafından yaratılmıştır.
Walt Disney sayesinde çizgi filmler tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Hatta 1928 yılındaki ilk tasarısı olan “Mickey Mouse” çok ses getirdi. Daha sonra ise Walt Disney ilk uzun metraj çizgi filmini yani “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceleri” çekti. Türkiye’de ise 1947 yılında “Zeybek Oyunu” adlı çizgi film Vedat Ar tarafından çekilmiştir.

19.yüzyılın sonlarına doğru fotoğrafçılık ve sinema üzerine ilgi ve bilgi artınca çizgi film sektörü de gelişmeye başlamıştır. Canlandırma sanatı olarak adlandırabileceğimiz bu sanat dalı televizyon sayesinde yıldız gibi parlamıştır.

Çocukluğumuzu şenlendiren, sabahları erken kalkıp heyecanla televizyona aşık aşık bakmamızı sağlayan çizgi filmler ve onlarla birlikte hayatımıza giren çizgi dizi kültürü işte böyle canlanmıştır.

EFSANE ÖNERİLER

DISENCHANTMENT

http://mervezana.com/

Özgürlükçü ve kafasına göre yaşamak isteyen bir prenses, elf dünyası dışındaki diğer dünyalara merak duyan, mutluluktan sıkılmış bir elf ve prensesi yoldan çıkarıp daha çok kötülük peşinde olan iblis bir maceraya çıkarsa ne olur?

Ne kadar animasyon filmi sevsem de hiç uzun soluklu bir çizgi diziye başlamamıştım. Disenchantment benim ilk maceram. Muzip, içinde çokça alkol ve küfür bulunduran yetişkin fantezi dizisidir kendisi.

The Simpsons ve Futurama’nın yaratıcısı Matt Groening tarafından yaratılmıştır, fantezi tadında bir sitcomdur ve bizzat Netflix tarafından Matt Groening’dan istenilen bir dizidir. 2018 yılında yayınlanmıştır her sezon 10 bölüm olup 28 dakikadır ve şimdilik 2 sezondur.

Yapımcısı Disenchantment için 10 yıl kadar düşünmüştür bence bu durumda bu projeyi daha nitelikli kılmış Disenchantment evreni çok iyi yaratılmış.

Seslendirenler ünlü ve başarılı oyunculardır ve karakterleri çok iyi hissettirebiliyorlar. Düşünülerek seçilmişler bu sebeple ses ve karakter uyumunu çok başarılı buldum. Seslendirenler:

 • Prenses Bean: Abbi Jacobson
 • Elfo: Nat Faxon
 • Luci: Eric Andre
 • Kral: John DiMaggio
 • Kraliçe Oona: Tress MacNeille
 • Durumu özetleyen ses: Robin Atkin Downes

DİZİNİN KONUSU

Dizi Dreamland ülkesinde, Orta Çağ ögeleri ile o döneme eğlenceli göndermeler ile dolu geçiyor. Bu diyarın prensesi Bean özgün bir karakter.Başrolün sahibi prenses Bean fakat bu prenses sizin bildiğiniz prenseslere hiç benzemiyor.

Kendisi alkolik, özgürlükçü ve kraliyetin gelenekselleşmiş baskıcı kurallarına karşı kendisi olmaya çalışan bir savaşçı.Hem kraliyet baskılarına hem de kadının toplum içerisindeki kalıplaşmış rolüne karşı duran anarşist bir prenses o.

Dizi kralın, kızı prenses Bean’a evlenmesi için baskı yapması ve onun istediği gibi bir prenses olmadığı için sürekli söylenmesi ile başlar. Bean ise bu baskıya dayanamaz ve ona düğün hediyesi olarak gelen iblisin (Luci) aklına uyarak düğünden kaçar. Ortalığı karıştıran elf ( Elfo) de ona yardım eder ve yolculuk başlar.

Diziye dair kritikte bulunmam gerekirse :

 • Yaratılan evren sağlam temellere sahip.
 • Karakterler kendine özgün karmaşık karakterler bu da diziyi daha gerçekçi ve yetişkin bir hale getiriyor.
 • Espriler kısa anlara sıkıştırılmış, esprileri anlayabilmek için tüm serüveni takip etmek gerekiyor yoksa çok zorlanırsınız.
 • Modern popüler kültüre imalı göndermeler naif olmuş bence.
 • Seslendirmeler karakterler ile başarılı bir uyum yakalamış.

BoJACK HORSEMAN

http://mervezana.com/

90’lı yılların Hollywood yıldızı bir at özlediği eski şöhretine dönebilmek için neler yapar ve yolda kimlerle karşılaşır? Sarsıcı bir dram ve komik karakterler ile karmaşık İçsel dünyaya yolculuk.

İzlediğim animasyon olsun olmasın tüm diziler arasında bestlerime eklediğim bir çalışma, epeydir beni bu kadar derinden etkileyen bir dizi bulamamıştım.

2014 yılında yayınlanan BoJack Horseman’ın yaratıcısı Raphael Bob-Waksberg’dir. 5 sezona kadar her sezonu 12, 6.sezonu 16 bölüm ve her bölümü 25 dakika olan dizi.

Diziyi seslendirenler birçok tanıdık yıldız bu bile heyecanlandırıyor insanı. Seslendirenler:

 • BoJack Horseman: Arrested Development’tan tanıdığımız Will Arnett
 • Diane Nguyen: Community’den tanıdığımız Alison Brie
 • Todd Chavez: Benim gibi Breaking Bad sevenlerin tanıyabileceği Aaron Paul
 • Princess Caroline: Amy Sedaris
 • Mr. Peanutbutter: Paul F. Tompkins

Dizi o kadar sürprizli ki bölümlere katılan ünlüler şaşırtıyor insanı, mesela Paul McCartney, Ricky Gervais, Daniel Radcliffe gibi birçok ünlüye rastlayabiliyorsunuz.

DİZİNİN KONUSU

Çizgi dizinin başrolünde 90’lı yıllarda “Horsin Around” adlı sitcomda oynamış ünlü Hollywood yıldızı BoJack Horseman var. Fakat zamanla şöhretini kaybeden BoJack alkoliktir ve tembellik dışında hiçbir şey yapmaz böylelikle elindeki paralar suyunu çekmeye başlar.

Şöhretini ve parasını geri kazanmak isteyen BoJack hayatını anlattığı bir biyografi kitabı için yayınevi ile anlaşır. Hatta avans bile alır fakat ne yaparsa yapsın bu işi başaramaz bunun üzerine yayınevi biyografisini yazması için ona iyi bir gölge yazar gönderir. Diane Nguyen’in gelmesi ile macera başlar.

Diziye dair kritikte bulunmam gerekirse :

 • Dizinin konusu çok ilginç değil ama senaryo akışı çok güzel.
 • Diğer sitcomlar gibi her bölüme özel bağımsız bir konu olarak işlemiyor. Gerçek bir dizi gibi konular birbirini takip ediyor.
 • Her bölüm sizi şaşırtacak bir şey oluyor. Şaşırtıcı olaylar olmasa bile karakterlerin değişimi etkiliyor.
 • Dizi sadece bir at üzerinden değerlendirilemez çünkü yan karakterlerin ayrı dünyaları var ve onlarda detaylı ele alınıyor. Bu durumda diziyi daha zengin kılıyor.
 • Bu dizide iyi ya da kötü karakter yok gerçek yaşamdaki gerçek insanlar gibi hem iyi hem kötü yanları ve anları var. Bunu görmek de diziyle olan bağınızı arttırıyor.
 • Derin konuları işleyen komik bir dizi.

RICK and MORTY

http://mervezana.com/

Rick and Morty’nin yaratıcıları Community komedi dizisinden Dan Harmon ve Justin Roiland. Dizi Cartoon Network’e bağlı yetişkin düzeyinde Adult Swim kanalında yayınlanmıştır. Çocukları olumsuz etkilemesin diye gece yayın akışına eklenmiştir.

Şimdilik 4 sezon olan dizi 22’şer dakikalık 10’ar bölümlerden oluşuyor. Açıkçası ilk sezon bölümlerine tapıyorum ama 4.sezon biraz dizinin temposunu düşürüyor.

Ama dizinin çoklu evren ve kuantum fiziği gibi zor konuları basite indirgeyerek anlatması gerçekten çok güzel.

DİZİNİN KONUSU

Çizgi dizinin konusunu basite indirgeyerek anlatmamız gerekirse kızını küçük yaşta bırakıp giden çılgın bilim insanı Rick’in sonradan kızının hayatına girip o ve ailesi ile birlikte yaşamaya karar vermesi ile serüven başlar. Ama asıl eğlenceli kısım torunu Morty ile çıktığı macera dolu yolculuklardır.

Öyle bir evren ki asla bir sonu yok, asla bir durumu garipseme ve yadırgama durumu yok. Hayal gücünüzü çok geniş tutmalısınız çünkü bu dizi ekibi tüm sınırlarını zorlamış gibi görünüyor.

İzlerken her an karşınıza mega meyveli mega ağaçlar, insan yiyen pizzalar kırılmış bacaklar için serumlar çıkabilir aman dikkat 🙂

Diziye dair kritikte bulunmam gerekirse :

 • Sadece bilimsel tutarlılığın yanı sıra politik ve sosyal de bir sürü konuya ağır eleştiriler getiren bir dizi.
 • Karakterler özgün ve eğlenceliler
 • Yaratılan evrenler çok yaratıcı

Keyifli izlemeler o zaman 😀

1 thought on “SON ZAMANLARDA İZLEDİĞİM EN EĞLENCELİ 3 “Çizgi Dizi””

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir