PARASAL ZEKANIZI GELİŞTİRECEK EN İYİ 5 KİTAP

Selamlar, bugün kendimden yola çıkarak genel bir duruma değinmek istedim. Hepimiz az çok kitaplara karşı ilgiliyiz yani en azından bu içeriği merak edip, şu an bu kelimeleri okuyorsanız, kitap konusunda araştırmacısınızdır ve okumaktan zevk alıyorsunuzdur.

Hepimiz kitapların hayattaki duruşumuza, hayata bakış açımıza olan katkısını biliriz. Kitapsever herkes hayatında bir dönem kendisiyle ve diğer insanlarla doğru ilişkiler kurabilmek, başarılı olabilmek için kişisel gelişim kitaplarına ilgi duymuştur.

parasal
http://mervezana.com/

Peki para ile olan ilişkinizi iyileştirmek, finansal bilgilerinizi ve parasal zekanızı geliştirmek için bugüne kadar ne yaptınız?

Birçok insan para kazanmak konusunda kalıplaşmış imgeleri kıran, para kazanmanın alternatif yollarını anlatan ve finansal özgürlüğü vadeden kitaplardan bihaberdir.

Bir kısmı ise konudan haberdardır ama hep finansal terimlerle dolu, sıkıcı kitaplara denk gelmişlerdir. Ve birçoğu daha fazlası için çabalamaktan vazgeçmişlerdir.

Para konusunda tüm bildiklerinizi alt üst edecek, etkileyici kitaplar listesine hemen başlıyorum.

1) ZENGİN BABA YOKSUL BABA

parasal
http://mervezana.com/

” Bakış açını değiştirsen iyi olur. Beni suçlamayı, sorunun benden kaynaklandığını düşünmeyi bırak. Sorun bensem, o zaman beni değiştirmen gerek. Eğer sorunun kendinden kaynaklandığını anlarsan, o zaman kendini değiştirebilir, bir şey öğrenip akıllanırsın. Bak ne diyeceğim, kendini değiştirmek başkasını değiştirmekten çok daha kolaydır. “

Zengin Baba Yoksul Baba, Robert T. Kiyosaki

Yazarı Robert T. Kiyosaki, çocukluğundan yola çıkarak hayatını etkileyen iki erkek karakteri kendi hayatı üzerinden anlatıyor. Biri düşük maaşla her şeye zor yetişen ve finansal bilgisi olmayan gerçek babası, bir diğeri birçok işi yönetebilen, yatırımcı; gerçek babası gibi gördüğü arkadaşının babasıdır.

Kitap zengin babanın “Zengin olmayı ve parayı yönetmeyi” çocuklara uygulamalı anlatması ve yoksul babanın finansal yanlışları üzerine; Robert’ın perspektifinden anlatılıyor.

Robert, malesefki okullarda verilmeyen finansal eğitimi kendi kendimize almamız gerektiğine inanr ve finansal-parasal zekamızı geliştirmemizi tavsiye eder.

Sıçan yarışından kurtulmak istiyorsanız, zenginliğin temel prensiplerini merak ediyorsanız ve yatırım konusunda artık bir başlangıç yapmak istiyorsanız bu kitap tam size göre.

Dipnot: Robert T. Kiyosaki, $80 milyonun üzerinde koca bir servete sahip bir girişimcidir, 15’ten fazla kitabı basılmıştır. Yani kazandığı deneyimleri hayatına uygulamıştır ve sonuç tam istediği gibi.

“Zenginlerin daha da zenginleşmesinin, yoksulların daha da yoksullaşmasının, orta sınıftakilerin de borç içinde çabalamasının nedenlerinden biri para dersini okulda değil evde öğrenmeleri. Çoğumuz para konusunu ana-babalarımızdan öğreniriz. Peki ya yoksul ana-baba çocuğuna parayla ilgili ne söyleyebilir? “Okulda kal, çok çalış!” derler. Çocuk yüksek notlarla okuldan mezun olur, ama beynine işlenen finans programı ve düşünce biçimi yoksulluk kökenlidir.”

Zengin Baba Yoksul Baba, Robert T. Kiyosaki

2) BABİL’İN EN ZENGİN ADAMI

parasal
http://mervezana.com/

Arkad, derslerini iyi öğrendin. Önce kazandığından daha azıyla yaşamayı öğrendin. Sonra kendi alanlarında tavsiye verebilecek insanlara fikir danışmayı öğrendin. Ve sonunda altının senin için çalışmasını sağlamayı öğrendin.

Babil’in En Zengin Adamı: Eski Uygarlıkların Para Kazanma Sırları, George S. Clason

Kitabın yazarı George S. Clason, zengin olma hayali kuran ve bunun için çok çabalayan iki yoksul ve çok yakın arkadaşın, Babil’in en zengin adamı olan Arkad’ı bulup ona danışmak istemeleri ile hikayeye başlar.

Arkad’a danışmaya giden bu iki yakın arkadaş ona zenginliğin ana kuralını sorarlar. Kendinizi Arkad’ın zengin olma hikayesini ve zengin olmasının temel etkenlerini dinlerken bulacaksınız.

Kitapta beğenmediğim tek konu: Yatırımın somut olarak nereye yapılacağı konusunda bilgi ya da öneri verilmeyişi.

Zenginlik de bir ağaç gibi küçük bir tohumdan büyüyor. İlk biriktirdiğin bakır, zenginlik ağacını büyütecek olan şe. Bu tohumu ne kadar erken ekersen ağacın da o kadar çabuk büyümeye başlar. Onu düzenli birikimle beslersen en yakın zamanda gölgesinde keyif çatabileceğin hale gelir.

Babil’in En Zengin Adamı: Eski Uygarlıkların Para Kazanma Sırları, George S. Clason

3) MİLYONER AKLIN SIRLARI

parasal
http://mervezana.com/

“Para konusunda başarılı olmuş insanlar gibi sende düşünürsen ve onların yaptıklarını yaparsan sende başarılı olur musun?”

“Evet, herhalde,” diye cevap verdiğimi hatırlıyorum.”O halde” dedi, yapman gereken şey, parasal başarıya, refaha kavuşmuş insanların düşünce şeklinden kopya çekmektir.

Milyoner Aklın Sırları, T. Harv Eker

Düşüncelerinizin kökenini değiştirmezseniz ve olumsuz düşüncelerin yerine pozitif düşünceler koyamazsanız asla milyoner olamazsınız diyen şahane kitap. Yazarı T.Harv Eker.

Çok parası olan insanlara nefretle bakmayı bırakmalısınız diyen üslubu akıcı anlatımı net bir arkadaş.

Para yönetimi konusunda işlevsel fikirlere sahip.Başlıklarını destekleyen hikayelerle keyif almamak mümkün değil.

Birçok yerde yazar anlatımlarıyla kendi hayatınızı karşılaştırmanıza sebep oluyor ve sorgulamayla geçen keşif dolu bir süreç doğuyor.

“Doğru zamanda, doğru yerde olmak yeterli değildir. doğru zamanda, doğru yerde bulunan, doğru kişi olmalısınız.”

Parasal başarıya ulaşmış kişiler asla “Para sevgi kadar önemli değildir.” demezler. Çünkü para ve sevgi kavramlarının apayrı kavramlar olduğunu, paranın işe yaradığı alanlarda son derece önemli, işe yaramadığı yerlerde ise son derece önemsiz olduğunu bilirler.

Milyoner Aklın Sırları, T. Harv Eker

4) DÜŞÜN ve ZENGİN OL

parasal
http://mervezana.com/

“Başarı bir insanın hayatına girmeden önce insanın geçici yenilgiler ve belki de başarısızlıklarla karşılaşacağı kesindir. Başarısızlık bir insanı ele geçirdiğinde en kolay ve en mantıklı yol vazgeçmek gibi görünür. Çoğu insanın yaptığı da budur. (…) Başarı neredeyse elle tutulabilecekken insana çelme takmaktan büyük zevk alır.”

Düşün ve Zengin Ol, Napoleon Hill

Napoleon Hill kitabında muhteşem keşiflere yol açan mucitlerin, başarılı politikacıların ve dünyanın en zenginlerinin başarı sırlarını anlatıyor.

Zenginliğin şans ve tesadüf yolu ile gelmeyeceğini onu gerçekten arzulamak gerektiğini anlatır. Başarabilmek içinse bazı teknikler ve beceriler edinmeniz gerektiğinden bahseder.

Bu kitap başarılı insanların kilit anahtarını size sunar. Çok para kazanmak için size birçok prensibi anlatır. Kendinize uygun en akıllıca yolu seçmek ve inanmak size kalmış.

“İyi niyetli cahiller” diye bahsediyor Napoleon Hill kitabında.

Tamamen şaka amaçlı olarak konuşan ne yazık ki empati yetileri gelişmediği için karşısında ki insanın moralini, motivasyonunu saçma bir görüşle alt üst eden kişilerdir.

Kişisel tavsiyem hayatınızdan uzak tutmanız, zira boş boğazlılıkları ile size zarar verecekler.

Düşün ve Zengin Ol, Napoleon Hill

5) İÇİNDEKİ DEVİ UYANDIR

parasal
http://mervezana.com/

Eğer hayatta neleri kabul edeceğiniz konusunda bir taban standart koymazsanız, hak ettiğinizin çok aşağısında davranışlara, tutumlara ve düzeysiz bir hayat kalitesine doğru kaymanın çok kolay olduğunu görürsünüz.

İçindeki Devi Uyandır, Anthony Robbins

Anthony Robbins zihinsel, fiziksel, duygusal ve parasal kaderinin insanın elinde olduğunu ve bunu nasıl değiştireceğini anlatıyor.

Kitapta iyi araştırılmış dünyadan birçok örneğe yer verilmiş ve düzeyli bir samimiyet ile işlevsel pratiklerle desteklenmiş.

Yazarın üslubu, konuyu merak ettirişi ile sürükleyici bir hal almış. Asıl kategorisi kişisel gelişim olan kitapta sadece bir bölümde finansal gelişimden bahsedilmiş. Lakin anlattığı şeylere göz atmanızı öneririm.


Son olarak elbette bu kitaplar bir kılavuz, okuduğunuz anda paralar hesabınıza akmayacak. Ama para kazanmak konusunda toplumsal algıyla yaratılan kalıpları kırmak için harika yardımcılar.

Bakış açınızı değiştirecekler, farklı gelir şekillerini tanıtacaklar ve yatırım yapmanın ana başlıklarını size anlatacaklar. Bana çok şey kattılar umarım size de dokunurlar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir