ORTAYA KARIŞIK ENFES YABANCI DİZİ ÖNERİLERİ

Selam millet, bitmeyen ev maceramızda iyi vakit geçirebilmek için Netfilx’in tüm nimetlerini yeteri kadar sömürdük değil mi? E seçenekler azalıyor haliyle iyi yabancı dizi ve film bulmak zorlaşıyor. Şimdi size bugüne kadar izleyip beğendiğim tüm dizilerden bahsedeceğim. Açıkçası bu liste en çok bilinen dizileri de içerebilir hiç duymadığınız dizileri de böyle ortaya karışık bir yazı olacak. Hepimizin arayış içinde olduğu şu zamanlarda yazımda mutlaka hoşunuza gidecek bir şeyler bulabileceğinize eminim. Dikkat çok ufak tefek spoiler’lar içerebilir ama çok değil. O zaman haydi başlayalımmm 🙂

Altered Carbon

http://mervezana.com/

Aynı isimde bir çizgi roman uyarlaması 2 sezonluk bir dizidir. Hem bilim kurgu hemde şuç – drama – gerilim dizisi diyebiliriz. İlk başlarda durağan fakat sonra hız kesmeden izlemek isteyeceğiniz hatta bir gecede izleyip kör olmalık bir dizi. Benim gibi, alt yapısı ve mesajı esaslı, sorgulatma şekli etkileyici,heyecanı bol dizilerden hoşlanıyorsanız bu dizi tam sizlik.

Lara Croft: Tomb Raider senaristliğinde ve Wonder Woman canlı aksiyon filmi uyarlamasının yeniden yazılmasında rol alan Laeta Kalogridis bu dizinin yaratıcısıdır.

Konusu

Yabancı dizi insanların karakterlerini ve ruhlarını istedikleri yeni bedenlere aktarabildikleri alternatif bir gerçeklikte geçiyor. Başroldeki arkadaş Takeshi Kovacs yıldızlararası bir timde savaşçı. Fakat tim bir isyan sırasında dağılır geriye sadece Takeshi Kovacs kalır. Yaşamayı başaran başrolün zihni buz içerisinde dondurulur ta ki yüzyıllar sonra Laurens Bancroftm adındaki zengin bir adamın ortaya çıkmasına kadar. Laurens, zorlu ve karışık bir cinayeti çözmesi karşılığında Takeshi Kovacs’ı hayata döndürür ve gizem dolu macera başlar.

Westworld

http://mervezana.com/

Aynı isme sahip filmden uyarlama 3 sezonluk bir dizidir. Bilim kurgu – gerilim tadında bir dizi diyebiliriz. Konusu çok ilgimi çeken bir diziydi, beni epeyce şaşırttı ve izledikçe de pişman olmadım. Merak ettiren, sürükleyici bir arkadaş.

Dizinin en iyi tarafı ise yönetmeninin Anthony Hopkins olmasıdır. Anthony HopkinsEd Harris,  Jeffrey Wright gibi esaslı bir kadroya sahiptir dizi.

Konusu

Yabancı dizi, varlıklı kimselerin gerçek hayatta uygulamaları yasak olan eğlence anlayışlarını risk almadan gerçekleştirebilecekleri yapay bir oyun parkının yaratılması ile başlar. Bu oyun parkında yapay zekalar kullanılır ve zengin oyuncular oyuna girebilirler. Bu oyuncular asla yaralanmayacak ve ceza almayacaktır, istediklerini yapmakta özgürdürler. Fakat oyun parkının vahşi batı kısmında bir sorun ve müşterilerin peşinde de silahlı bir nişancı vardır. Ve asıl oyun o zaman başlar 🙂

Unorthodox

http://mervezana.com/

Dizi her bölümü 50 – 55 dakika olan 4 bölümlük bir mini dizi. 2012 yılında Deborah Feldman’nın kendi yaşadıklarını yazdığı “Unorthodox: The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots” adlı kitabından uyarlamadır.

Deborah Feldman diziyi izledikten sonra şöyle demiştir:

“Kafasında olan her şeyi sonunda söyleyebildi. Aynı bir volkan gibi. Benimse hiç böyle bir anım olmadı. Ufak ufak yükselişlerim ya da kendimi ifade etmeye çabalamalarım her zaman oldu ama bu denli değil. Bu yüzden onu kıskanıyorum desem yalan olmaz. Beni gerçekten Esty çok etkiledi. Keşke onun gibi olabilseydim dedim. Umarım diziyi izleyen bütün kadınlar ondan ilham alır.”

Deborah Feldman

Sosyal mesajı iyi veren bir dram dizisidir. Adından anlaşılabileceği gibi geleneklere uymayan bir yapım çünkü gerçek bir hayat hikayesi.

Konusu

Unortodox, kendine yeni bir hayat kurmak isteyen, hayallerinin peşinden gitmeye karar veren bir kadının hikayesini anlatıyor. Cemaat içerisinden biriyle evlendiriliyor. Bir süre sonra kendinden beklenilen hayatı istemeyen Esther bu evlilikten ve cemaatten kaçmaya karar verir. Soluğu Berlin’de alır. Kendi içinde ve çevresindeki değişim şaşırtıcıdır. Ama geçmiş peşindedir.

Mindhunter

Dizi, 70’li yıllarda FBI’ın cinayet psikolojisi programını başlatan John Douglas‘ın “Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit” adlı kitabından uyarlanan netflix dizisidir. Suç – gerilim – dram dizisi diyebiliriz. John Douglas ve Mark Olshaker tarafında kaleme alınan bir eser. Fight Club, Seven ve Gone Girl filmlerinin ünlü yönetmeni David Fincher tarafından hayata geçirilmiştir.

Dizinin en hoşuma giden kısmı buradaki vakaların gerçek hayattan olması, davaların hiçbiri kurgu değil ve FBI ajanlarının senaryolarından var edilmiş.

Konusu

Yabancı dizi, 1970’lerin Amerika’sında FBI’da çalışan Holden Ford ve ortağı Bill Tench kötü şöhrete sahip psikopat katillerin,seri katillerin iç dünyasını çözümlemeye çalışıyor. Bir nevi katil profilleri çıkarmaya başlıyorlar. Amaçları olabilecek diğer cinayetleri önceden çözebilmek. Ama bu iş o kadar da kolay olmayacak.

Ford Katiller suçlu doğar teoremini yıkıp suçlularla empati kurmaya çalışıyor. Bazen öyle kritik diyaloglar geçiyor ki seri katile neredeyse hak veriyorsunuz.

Person of Interest

Gizemli dizi, suç – gerilim – bilim kurgu – drama üzerine kuruludur. Lost, Alias, Fringe gibi gizemli ve heyecanlı dizilerin yaratıcısı J.J. Abrams tarafından üretilen bir dizi. Ana bir hikaye etrafında her bölüm farklı oyuncular ve farklı konular katılarak yaratılmış bir senaryosu var.

Çoktan bitmiş bir dizi benim gibi beklemeyi sevmeyenlerdenseniz tık tık izleyip mutlu olabileceğiniz bir dizi. Şunu söylemeliyim ki dizinin konusu çok güzel yer yer akışı çok iyi ama her bölümün performansı böyle diyemem arada durağanlık iyidir diyorsanız buyurun izleyin.

Konusu

Harold Finch, ortağı ve iş arkadaşı olan Nathan Ingram ile tüm insanlığı kameralarla izleyerek önceden planlanmış terör saldırılarını tespit edecek bir yapay zeka yaratırlar. Mr. Finch tarafından buna Makine adı verilir. Makine izlenmesi gereken insanların sadece sosyal güvenlik numarasını gönderir masum mu yoksa suçlu mu olduğunu belirtmez. Nathan Ingram Makineyi Finch’in haberi olmadan ABD hükümetine satar ve bu makineyi dünyaya duyurmaya karar verir. Finch ile buluşmaya karar verirler ve büyük bir patlama olur. Nathan ölürken Finch yaralanır. Finch makineyi düzeltmek ve suçları önceden önlemek için kendine bir ortak arar ve sistemde ölü görünen eski CIA ajanı Reese tam beklediği kişidir. İşleri yoluna koymaya çalışan ilginç bir ikili olmuşlardır.

Love, Death & Robots

Dizi 1981 yılında yayınlanan bilim kurgu kategorisinden bir robot filmi olan Heavy Metal‘dan esinlenilerek yaratılmıştır. İsminin stilize edilmiş hali : LOVE DEATH + ROBOTS. Bilim kurgudan fanteziye, fanteziden komediye hatta korkuya kadar sıralayabileceğimiz kategorilerin sahibi. Dizinin yapımcılığını üstlenenlerden biride  David Fincher‘dır.

Her bölümde farklı senaryo kurgusu ve farklı karakter yaratımı olan bilim kurgu – animasyon tadında bir arkadaş. Diziyi biraz tanımlamak gerekirse devasa yaratıklar, akıllı robotlar, diktatör yoğurtlar, seksi avcılar, karanlık,şiddet,vs. Bazı bölümler şok edici, bazı bölümler yarım kalıyor gibi, bazı bölümlerin alt mesajı çok iyi verilmiş ve bazı bölümlerin görsel etkisi çok vurucu diyebilirim 🙂

Death Note

Tsugumi Ohba’nın yazdığı Takeshi Obata’nın çizdiği “Death Note” aslında bir mangadır. Öyle bir manga düşünün ki bir kez dizisi, 3 kez de filmi çekilsin oyunları yapılsın, gerçekten çok sevilesi bir anime.

Diziyi tanımlamak gerekirse: kuralları olan esrarengiz bir defter, birbirlerinin 10 hamle sonrasını gören bir katil ve bir dedektifin zeka savaşı,adalet anlayışımızı değiştiren olaylar ve biraz da fantastik dokunuşlar. Anime sevmeyen bir insandım ve bu anime ön yargılarımı kırdı geçti.

Konusu

Akıllı ve derslerinde hatta hayatındaki birçok alanda çok başarılı olan Yagami Light lise öğrencisidir. İnsanların yozlaşmasından iğrenir, adaletsizlikten bıkmıştır. Stabil hayatına devam ederken tam da o sıralarda bir şinigami (ölüm meleği) olan Ryuk, çok sıkıldığı hayatına heyecan katmak için iki ölüm defterinden birini dünyaya atar ve onu Yagami Light bulur. Light bu esrarengiz defteri dünyayı suçlulardan arındırmak için kullanmak ister fakat artan ölümler polisleri ve ünlü dedektif L’i harekete geçirir. İki dehanın heyecanlı strateji savaşına hayran kalacaksınız.

Fringe

Lost dizisinin yapımcısı J.J. Abrams tarafından yaratılan sırlarla dolu bir bilim kurgu – drama dizisidir. 5 sezon 100 bölümlük bitmiş bir dizi. Akıl almaz olaylar ve bilimsel çözümlerle insanı şaşırtan gizemli bir eser. Meraktan soluksuz izlediğim yabancı dizi, her bölümü ayrı heyecanlı.

Konusu

627 numaralı uçak Boston Logan Havalimanı’na iniş yaptığında bir sorun vardır, tüm yolcular ve mürettebat bir çeşit kimyasal saldırıya uğramıştır. Bu akıl almaz sorunu çözebilmesi için FBI Özel Ajanı Olivia Dunham ve John Scott görevlendirilmiştir. Fakat olay araştırması sırasında bir patlama sonrası Scott’un komaya girmesi hem ortağı hem sevgilisi olan Dunham’ı bir şeyler yapmak için itelemiştir. Uzun süre önce hükümetin gizli deneyleri için çalışan ve 17 yıldır akıl hastanesinde yaşayan Walter Bishop, oğlu Peter Bishop ve Dunham bir şekilde bir araya gelir ve Fringe ekibi kurulur. Ekip olağanüstü gizli ve paranormal bir sürü daha deneyin açığa çıkmasını sağlar ve çözüm için çabalarlar. Dunham sayesinde gerçek hayatta gördüğümüz hiçbir şeyin kendi kimliğiyle dolaşmadığını anlıyoruz.

Mr. Robot

Mr.Robot Fight Club esintileri gördüğüm 4 sezonluk bitmiş bir psikolojik gerilim – dram dizisi. Mr. Robot en İyi drama dalında Altın Küre ödülünü kazandı ve altı Emmy ödülüne aday gösterildi. Eleştirmenler ve izleyenler (ve ben 🙂 ) tarafından çok beğenildi.

Bence dizinin en özgün tarafı sistem eleştirisi için kullandığı üslup, insanları özetleyiş biçimi ve kendi ile olan iç hesaplaşmasının objektifliği. Özellikle ilk sezonda çoğu kez diziyi geri sarıp replikler üzerinde düşünme ihtiyacı hissettim, bence bu her dizide olmayacak bir büyü.

Konusu

Yabancı dizi gündüz yazılım güvenliği şirketinde çalışan geceleri ise sanal evrenin kralı olan Elliot’ı anlatıyor. Gündüzleri yazılım güvenliği mühendisi iken geceleri yer altı hacker grubunun (fsociety) bir üyesidir. Fakat kendi şirketinin sistemine zarar vermesi ile ortalık karışır serüven başlar.

Prison Break

Dizinin çekimine ara verildiğinde diziyi yayınlayan tv kanalına origami kuğular postalayarak protesto eden bir hayran kitlesi oluşturmuş bir dizi kendileri 🙂 Bir dönem rüyalarıma giren 5 sezonluk bir eser. Hikayesi Paul Scheuring tarafından yaratılmış aksiyon dizisi. Diziler üzerine genel “İlk sezonu çok iyi diğer sezonlar fıs biraz” yargısına ters biraz. Çünkü her sezon heyecanı ve kalitesi pek farklı değil.

Konusu

Lincoln Burrows işlemediği bir suç sebebiyle idam cezası almıştır. Lincoln’un kardeşi Michael Scofield abisini kurtarmak için yasal bir yol kalmadığını fark edince inanılmaz büyük bir plan yapar. Bu planı hayata geçirmek o kadar da kolay değildir.

Black Mirror

İngiliz tarihinin başına gelen en güzel şey diyebilirim. Gece gece uykumu kaçıran, insanı dağıtan psikolojik gerilim – bilim kurgu tadında sosyolojik bir yabancı dizi. Yaratıcısı Charlie Brooker olup her bölüm farklı konular, farklı oyuncu kadrosu ve farklı gerçekli algısı yaratan bir eserdir. Hikaye sürekliliği aramayan dizinin mutlaka vermek istediği mesajlar var. Genel olarak bakarsak bölümler teknolojinin ileri derecede geçtiği bir evrende geçiyor ve küçük detaylar insanların hayatını aşırı derecede etkiliyor, bir diğer detay da dizi mutlaka ahlak ikilemi yaratıyor. Genelde her bölüm sonu kendinize “Ben olsam yapar mıydım?” sorusunu soruyorsunuz.

Konusu

Modern hayatın parçası olan modernleşmiş bireyin problemlerini, gelişen teknolojinin yapabileceklerini ve mevcut olan düzen içerisindeki medya,politika ve sanatın hicivli eleştirisini yapar.

Dark

Yaratıcıları Baran bo Odar ve Jantje Friese olan bilim kurgu – gerilim dizisi. Mekanlar, ses efektleri ve oyunculuğu bayağı iyi olan Alman internet dizisi. Stranger Things’in yetişkin ve karmaşık bir versiyonu da diyebilirim. Çok beğenerek izledim lakin biraz zor bir dizi bunun sebebi de olayların 3 farklı zaman diliminde geçmesi ve kimin kim olduğunun anlaşılması güçlüğü.

Konusu

Almanya’nın Winden kasabasındaki çocukların birer birer ortadan yok olması ile kasabadaki 4 aile hummalı bir arayışa girer. Bu arayışları ile ailelerin arasındaki kopuşlar, çifte hayatları ve karanlık yüzleri ortaya çıkar. Üç nesli kapsayan gizem merak edilesidir.

Stranger Things

2016 yılında bu yabancı dizi, Drama Dizisindeki En İyi Oyuncu Kadrosu kategorisinde Screen Actors Guild Ödülü‘nü kazandı. 69. Primetime Emmy Ödülleri‘nde En İyi Drama Dizisi kategorisi de dahil 18 adaylık elde etti. Dizi 80’li yılları kendine fon yapıyor ve o döneme çok tatlı göndermeleri var, başrolde çocukların olması çok eğlenceli hale getirmiş olayları. Böyle fantastik gerilim olsun ama aynı zamanda komiklikli olsun diyorsanız çok tatlı dizi öneririm 🙂

Konusu

1980’lerin başında Hawkins adlı kurgusal bir kasabada küçük bir çocuk kaybolur. Çocuğun da dahil olduğu insan üzerindeki deneyler ve birçok olağanüstü gizem olayları ortaya çıkmaya başlar. Kasabadakiler bu olayların peşini bırakmazlar.

Revolution

http://mervezana.com/

Konusuyla beni cezbeden J.J. Abrams yaratımı bir kıyamet sonrası senaryosu bilim kurgu dizisidir. Heyecanla izlediğim yabancı dizinin tek kötü yanı 3.sezonun onay almaması fakat bunu da 3 bölümlük çizgi roman ile çözmüşlerdir.

Konusu

Dünya üzerindeki enerji kaynaklarının bir anda kullanılamaz olması sonucu ilkel çağlara geri dönen bir evren. Yeni kaynakları bulmaya çalışan küçük bir grup insanın mücadelesi ve bir anda ortaya çıkan gruplar arası çatışmalar.

Friends

http://mervezana.com/

Hala güncel olabilmesi ve her dönemden insanın onu sevebilmesi bu dizinin başarısını ifade eder. Yaratıcıları David Crane ve Marta Kauffman olan 10 sezon 237 bölümlük dillere destan bir yabancı dizi. İsmi ilk önce Insomnia Cafe olarak düşünüldü, Friends Like Us olarak evrildi, en son ise Friends’e karar verildi. Çok sıcak,samimi izledikçe dizi yakın arkadaşınız oluyor resmen. Final bölümünü bitirdiğimde gözümden bir damla yaş akmasına sebep olan sitcom 🙂

Konusu

Monica ve Rachel çocukluk arkadaşı, Ross ve Chandler üniversiteden oda arkadaşı, Chandler’ın ev arkadaşı Joey ve Monica’nın eskiden arkadaşı Phoebe sitcomun başrolleri. Bir şekilde yolları birleşen,bir yerde mutlaka geçmişleri kesişen bu karakterler yakın arkadaş olurlar ve adım adım mizahla karışık büyümelerine ve olgunlaşmalarına şahit oluruz.

Benden şimdilik bu kadar zamanla eklemeler yapacağım bir yazı oldu, eğer sizinde önerileriniz varsa yorumlara beklerim 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir