KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANMAK İSTEYENLERE ÖNERİLER

Ne yazık ki bence bu ülkenin problemlerinin ana kaynağı kitap okuma alışkanlığı edinmeyen insan topluluğuna sahip olması. Kitap okuma alışkanlığı olmayan insanın eleştirel düşünmesini, muhakeme yeteneğine sahip olmasını, sorgulama gücünün yüksek olmasını, değerlendirme becerilerinin ve empati kurabilme yeteneğinin gelişmiş olmasını bekleyemezsiniz. Böylelikle de anlayış ve empatiden yoksun birbirlerine karşı merhametsiz ve sorgulama güdüsünü yitirmiş koyunlar gibi olmaz mıyız? Kendimizi geliştirmeyeceksek ve bakış açımızı hayatımız boyunca çeşitlendirmeyeceksek sadece nefes alıyoruz demektir. Hayatı yaşama şeklimiz monoton olabilir ama fikirlerimiz monoton olmak zorunda değil.

Anlayamadığım bir diğer konu ise kitap okuma alışkanlığı, diğer tüm alışkanlıkların ve sorumlulukların arkasına itilip asla bir öncelik olamaz. Günlük, aylık ya da yıllık plan listenizde “Yeni bir dil öğren!” maddesi gibi “Bir kitap oku!” maddesi bulunuyor mu? Eğer cevabınız evet ise siz keşfetmenin tadına varmışsınız ve yakasını asla bırakmayacaksınız demektir. Fakat cevabınız hayır ise önceliklerinizi gözden geçirmenizi öneririm. Hala geç değil!

Diyelim ki yukarıda anlattıklarımdan bağımsız olarak kitap okumayı alışkanlık haline getirmeye çalıştınız fakat ya devam edemediniz süreçten çok sıkıldınız ya da hayatın hızlı akışında ona yer bulamadınız. Eğer ki kitap okumayı alışkanlık haline getirmeyi gerçekten istiyorsanız size yardım edebilecek birkaç etkili güzel tavsiyem var. Haydi başlayalım.

1) İLGİNİ ÇEKEBİLECEK KİTAPLAR KEŞFET

Öncelikle kitap okuma serüveninde sizi heyecanlandıracak kitaplar keşfetmeniz lazım. İlk gördüğünüz “Ölmeden önce okumanız gereken 100 kitap listesi” başlıklı blog sayfalarına sarıp bir anda birçok kitap sipariş etmeyin,bu durum sizi hem motivasyon anlamında hem de maddi olarak hayal kırıklığına uğratabilir. Bu kitap araştırma sürecini daha kendinizi tanımak üzerine kurgulayın.

İlk olarak kitap kategorileri ve bu kategorilerin genel özelliklerine göz atın. Hangi konulara ilgi duyduğunuzu not alın. Daha sonra kitap kategorisine karar verdikten sonra yazar ve kitap seçme kısmına geçin işte o noktada ilgilendiğiniz alanla ilgili daha spesifik araştırmalar yapabilirsiniz. Seçtiğiniz kitapların ağır bir dili olmamasına, çok sayfalı ve uzun olmamasına ve didaktik,öğreticiliği yüksek eğitim kitabı tadında olmamasına dikkat edin derim. Çünkü ilk kitap denemesi önemlidir ne kadar heyecanlı ve sürükleyici olursa bir sonraki kitap için merak duygunuzu arttırır. İlk kitap, okuma alışkanlığı kazanmak için tetikleyicidir.

2) OKUMA LİSTESİ YARAT

Diyelim ki ilginizi çeken kitapları buldunuz hemen onları maksimum 20 madde olacak şekilde bir yere not edin. Hatta farklı kategorilerde ya da farklı ilgi alanlarınıza yönelik sizi teşvik edecek okuma listeleri yaratın. İlk başta bence 5 kitap yeterli ama isteğe göre değişebilir sizi heyecanlandıran kitapları sipariş edin. Böylelikle ilk somut adımı atmış olacaksınız.

3) KENDİNE HEDEFLER KOY

Herkes kısa ya da uzun vadeli hedef planı tasarlar, yapmanız gereken şey ise o hedeflerinizin arasına belli bir sürede belli sayıda kitap okuma maddesini koymanız. Hedefe ulaşmaya çalışırken istemsiz motive olacaksınızdır.

Bunun yanı sıra bitirdiğiniz kitapları bir yere not almak ya da yaptığınız hedef planında o maddenin yanına tik koymak geriye dönüp baktığınızda sizi motive edecektir. Kitap okuma konusunda desteğiniz okuduğunuz kitapların ta kendisi olacak.

4) OKUMA RUTİNİ EDİN

Biliyoruz ki yeni bir alışkanlık edinmenin en temel kuralı istikrar. Bir şeyi alışkanlık haline getirmek için yaklaşık 20 gün kadar bir süre boyunca o durumu her gün uygulamamız gereklidir. Okuma alışkanlığını edinebilmek içinde her gün hiçbir bahane bulmadan en az 15 dakika ya da en az 2 sayfa kitap okumak gibi kendimize kurallar koymak yardımcı olacaktır. Bu kuralları koyarken kendinizi referans almanız önemlidir. En alt seviyeden başlayarak her gün arttırmaya yönelik denemelerle sizin için ideal kuralı bulacaksınızdır.

http://mervezana.com/

5) KENDİNE ÖZGÜ OKUMA ORTAMI YARAT

Bir diğer detay ise kitabı uyumanız için bir araç olarak görmeyin. Eğer beyniniz bu durumu kendine bu şekilde şartlarsa, her kitap okuma adımınızda hemen uykunuz gelecektir bu sebeple de alışkanlık edinmeye çalışırken hedefinizden uzağa düşeceksinizdir.

Sİze önerim uykudan hemen önce kitap okumak yerine bu aktiviteye özgün bir ortam tasarlayın. Diyelim ki işten geldiniz ve dinlendiniz artık kitap okumaya geçeceksiniz bunu zorunluluk olarak görmek yerine durumu dinlendirici ve güzel bir hale getirin. Kokulu mumlarınızı ya da sarı küçük aydınlatmalarınızı yakıp loş ortamı yakalayın, yanınıza kahvenizi ya da gün sonu şarap kadehinizi alın, sözleri olmayan Jazz ya da enstrümantal bir müzik açın, vanilya ya da lavanta gibi naif kokulu tütsüler yakın ve ortamı her duyunuza hitap edecek şekilde güzelleştirin. Böylelikle beyniniz bu güzel rahatlatıcı ortamı kitap unsuru ile bir eş değer tutacaktır ve sizi ona doğru yönlendirecektir.

6) ÇANTANDA KİTAP TAŞI

Gün içerisinde uzun otobüs yolculukları, ne yapacağınızı bilemediğiniz ders araları ya da uzun kuyruklarda bulunma talihsizliği durumlarında en iyi arkadaşınız kitaplardır. Böylelikle “Kitap okumaya zaman ayıramıyorum.” bahanesine de fırsat vermemiş olursunuz. Böylelikle kitap okuma rutininizi de bozmamış olursunuz.

7) GÖZ ÖNÜNDE BULUNDUR

Okuduğunuz kitaplar için bir kitaplık yaratmak, okuyacak olduklarınız için ise gözünüzün önünde bir yerlerde bir alan oluşturmak önemlidir. Gözünüzün önünde olan kitaplar kendilerini size sürekli hatırlatırlar böylelikle kendilerini öncelik haline getirmenizde yardımcı olurlar. Benim önerim okuyacak olduğunuz kitapları evin en çok zaman geçirdiğiniz alanlarına yayın. İster mutfakta ekmekliğin üstünde ister salonunuzda size yakın bir sehpanın üzerinde bulunmaları size iyi gelecektir.

https://pixabay.com/tr/

8) SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Okuduğunuz ya da bitirdiğiniz bir kitabı sosyal medyada paylaşın. Paylaşmak sizi motive edebilir. Mesela Instagram platformunda kitaba dair fikirlerinizi paylaştığınız bir story, kitaplara ilgisi olan insanlarla etkileşime geçmenize sebep olabilir. Böylelikle fikir alışverişinde bulunmak size bu konuda yeni kapılar açabilir.

9) POMODORO TEKNİĞİ KULLAN

Tam odaklı, verimli bir okuma süreci geçirmek için size tavsiyem pomodoro tekniği. Bu teknik sayesinde dikkatinizi dağıtacak unsurlara izin vermezsiniz ve okuma sürecinden daha çok keyif alabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği:

 Çalışma süresi 25 dakika ardından gelen mola 5 dakikadır. Bir çalışma seansı ve ardından gelen mola 30 dakikadır ve bu 1 pomodoro anlamına gelir. Eğer 4 pomodoroya ulaşırsanız yani 2 saat bu döngüye devam ederseniz 25-30 dakikalık daha uzun bir mola verebilirsiniz. Bu süreçte telefon, tablet gibi dikkat dağıtıcı unsurları kendinizden uzak tutmanız gereklidir.

10) CÜMLELERİN ALTINI ÇİZ veya NOT AL

Kitabı size özgü kılabilirsiniz ya da onunla kurduğunuz bağı kuvvetlendirebilirsiniz. Bunun içinde -benim en sevdiğim olay olan- kitap içerisinde beğendiğiniz cümlelerin altını çizebilirsiniz. Fakat bazı insanlar bu durumu kitaba zarar vermek olarak görebilir o zaman size tavsiyem beğendiğiniz kitap alıntıları için defter tutun. Böylelikle kitabı sizin için daha özel ve daha kalıcı kılarsınız.

11) SIKILDIYSAN BIRAK

Birçok insan başladığı kitabı bitirmek için kendini zorlar fakat bu sadece onları okuma alışkanlığından soğutur. Bu yüzden bir kitaba başladınız ve bir süre okumayı denediniz diyelim ona en 50 sayfa kadar şans tanıyın ancak hala kitaba ısınmadıysanız o kitabı bırakın. Bir kitap herkese hitap etmeyebilir. Sizin tarzınız değildir ya da o kitabı okuyacak yaş aralığı veya tecrübeye henüz ulaşmış değilsinizdir.

12) KİTAP ORGANİZASYONLARINA KATIL

Kitaplara olan hevesinizi arttırmak için kültür sohbetlerine, kitap kulüplerine ve kitap sohbetlerine katılmanız size çok destek olacaktır. Sizinle aynı heyecanı paylaşan insanlara ulaşmak bazen kitap değiş tokuşları yapmak birikiminizi ve merakınızı arttıracaktır.

Benimde uyguladığım bu teknikler zamanla yaşam şeklinize uyum sağlıyor ve kendinizi hiç düşünmeden bu teknikleri uygularken buluyorsunuz. Bu başlıklar benim çok işime yarayan ipuçlarıydı umarım size de katkısı olur 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir