KARANTİNA GÜNLERİNDE NE OKUSAM ? Kitap Önerileri

Karantina süreci ya da diğer adı ile fiziksel izolasyon kavramları beraberinde kaygı,öfke ve bunalım gibi baş etmemiz gereken başka duygusal durumları da yarattı.Sağlıklı bir kaygılanma süreci geçirmek ve psikolojik sağlamlılığımızı koruma çabası ile hepimiz odaklanacak farklı farklı unsurlar yarattık kendimize. Herkesin kaygı ile baş etme yolu farklıydı kimimiz kendini zaman yaratamadığı ev dekorasyonuna ve tadilatlarına verdi, kimimiz tüm gün temizlik ve dezenfeksiyon üzerine yoğunlaştı, kimimiz de keşfedilecek ögelerin peşine düştü. Peki siz bu sürece nasıl adapte oldunuz?

Bu süreci bir kelime ile anlatmak istesem “Belirsizlik” kavramını kullanırdım. Ki benim içinde en zoru sürekli belirsizliğe odaklanan beynimdi. Zaman zaman çok dip anlar yaşamama sebep olsada, kendimi bu süreci avantaja çevirmem gerektiği konusunda ikna ettim. Keşfedilecek şeylere odaklandım: Blog yazmaya zaman ayırdım, udemy eğitimlerime devam ettim kitap okuma sürecimi hızlandırdım. Bu 2 aylık süreçte yaklaşık 20 kitapla tanıştım bugün size bahsedeceğim kitap önerileri kesinlikle sizinde okumanız lazım dediğim kitaplardan. O zaman kitap önerileri gelsinnn…

1) MOR İNEK -Seth Godin

http://mervezana.com/

Japonlar, çok kullanışlı bazı sözcükler icat etmişlerdir. Bunlardan biri Otaku’dur. Hobiden biraz fazla ama saplantıdan biraz hafif bir şeyi ifade eder. Otaku, iyi eleştiriler almış yeni bir sulu noodle restoranını denemek için şehrin bir ucuna gitme isteğidir. Kısacası Otaku, mor inek olgusunun ana unsurudur.”

Seth Godin

Kitap önerileri listemde ilk olarak Seth Godin’in 2002 yılında basılan “Mor İnek” romanı var. Kitap öncesi biraz yazarından bahsetmeliyim açıkçası dudak uçuklatan derecede bir başarı skalası var. Seth Godin profesyonel bir konuşmacı, kaliteli bir yazar ve başarılı bir yöneticidir. Squidoo’nun kurucusu ve  popüler bir pazarlama blogunun sahibidir kendisi. Bu çok yönlü yazar Tuffs Üniversitesi felsefe ve bilgisayar bölümlerinden mezun olmuştur. Yani özeti hangi ilgi alanını ararsan var diyebileceğiniz türden bir insan kendisi.

Yazar başarılı olmanın anahtarının farklı bir yol bulmaktan geçtiğini ifade ediyor. Mor inek metaforunu “Tek renk ineklerin arasındaki mor inek olmak” kullanarak başarılı olmaya doğru uzanan yolu ve yöntemleri anlatıyor kitabında. Kişisel bağlamda farklılaşma ile bir “Kalk borusu!” ,küçük ölçekli girişimcilere yönelik farklılaşma ile “Büyük başların arasına gir!” diyen eğlenceli bir anlatım göreceksiniz.

Kitabın içerisinde farklılaşma başlığının yanı sıra pazarlama ve reklam üzerine de ciddi bir çalışma ve yerinde örnekler görebiliyoruz.Beni en çok etkileyen kısım yazarın verdiği, hepimizin bildiği ve kullandığı markaların farklı pazarlama ve reklam taktikleri ile yakaladıkları başarı örnekleri.

2) BEN, KİRKE -Madeline Miller

“Ve bir gün, artık bu dünyaya dayanamayacağım, diye düşündüm. Bunun üzerine denizin derinliklerindeki kadim bir tanrı seslendi: Öyleyse çocuğum, başka bir dünya yap.”

Ben, Kirke

Kitap önerileri listemde bahsedeceğim ikinci yazar Madeline Miller. Yazarın klasik eserler ve Antik Yunan üzerine aldığı eğitimler, yanı sıra bu konular üzerine verdiği dersler, kitabın içerisinde var olan doyurucu bilgi birikimini açıklıyor. Konuya bu kadar hakim birinin anlatımı, okuduğunuz şeylere olan güveninizi ve inancınızı arttırıyor açıkçası.

Uzun betimlemelerle dolu, mitolojik hikayelere dokunan ve su gibi akan bir kitap. Uzun zamandır beni böylesine saran lezzetli ve doyurucu bir kitap okumamıştım o kadar iyi geldi ki. Baş kahramanın kendini keşfetmeye çalışan bir kadın olması bence bu kitapta hayran olunası bir diğer nokta.

Konusuna gelirsek cadı bir tanrıçanın kendini keşfetme öyküsü diyebiliriz. Kirke gibi kompleks bir karakterin gelişimini okumak çok keyifliydi. Özellikle de çevresindeki dinamiklere karşı gözlemleri benim için çok değerliydi.

“Kadınlara haddini bildirmek, ozanların en sevdiği vakit geçirme biçimi gibi geliyordu bana. yerlerde sürünüp ağlamazsak gerçek bir hikaye olmazmış gibi.”

Ben, Kirke

3) MOMO -Michael Ende

“İnsan caddenin tamamına bakıp hemen bir karara varmamalı. Her zaman adım adım ilerlemeli. Sürekli bir adım sonrasını düşünmeli,bir adım,sonra derin bir nefes, sonra bir süpürge. İşte o zaman hayat zevkli olur.”

Momo

Michael Ende’nin hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden bu romanı, dinlemesini bilen sessiz ve sevgi dolu Momo’yu ve onun zaman hırsızları ile olan mücadelesini anlatıyor.

Öyle bir roman düşünün ki hem çocukken Gülten Dayıoğlu kitapları okuyup sevgi dolu hissettiğiniz zamanları size geri getiren hemde yaşınızın getirdiği sorgulamalara ses olan bir kitap.

Hayatınızın kargaşasında ve hayallerinizin izinde sürdürdüğünüz hayatın zamansal problemini ve hayattaki öncelik listenizi sorgulatacağına emin olun.

4) ORİJİNALLER -Adam Grant-

“Orijinal olmak için yeni bir şey denemeniz gerekir ama bu da bir derece riski kabullenmek demektir. Fakat orijinallerin en başarılıları, aşağıya bakmadan kendini uçurumdan atan cesur kişiler değil de parmaklarının ucunda gönülsüzce kenara yaklaşan, iniş hızını hesaplayan, paraşütünü üç kez kontrol eden, sonra da ne olur ne olmaz diye uçurumun dibine güvenlik ağı kuranlar.”

Adam Grant

Meseleleri etkileyici bir şekilde hiç düşünmediğimiz yollardan ele alıyor, algımızı genişletiyor ve çözümler sunuyor ayrıca bunu çok eğlenceli bir dille yapıyor kitap. Açıkçası çok bariz ve kabul ettiğim fikirlerin birçoğunu yerle bir etti ve bana kendi algılarımın sınırlarını yıkmamda yol gösterdi. Bildiğiniz başarılı olma yöntemlerinden, alınması gereken risk grafiklerinden ve yerleşik olan her şeyden çok ama çok farklı.

“Varsayılan sistemi haklı çıkarmanın rahatlatıcı bir işlevi var. Duygusal bir ağrıkesici bu: Eğer dünyanın böyle olması gerekiyorsa memnun olmamak fayda sağlamaz. Ama bu kabulleniş, adaletsizliğe karşı durmamızı sağlayan ahlaki öfkeyi ve dünyanın işleyişini sağlayacak alternatif yollar düşünmemizi sağlayan yaratıcı iradeyi elimizden alıyor.”

Adam Grant

5) VERONİKA ÖLMEK İSTİYOR -Paulo Coelho-

“Keşke herkes kendi içsel deliliğini bilse ve onunla birlikte yaşamayı öğrense. Dünya daha kötü bir yer mi olurdu? Hayır insanlar daha yürekli daha mutlu olurlardı.”

Paulo Coelho

Kitap Veronika adlı karakterin mutsuzluğu ve intihar girişimi ile başlar. Sonrasında kendini akıl hastanesinde bulan Veronika, renkli hayatlara şahit olur ve diğer insanlar üzerinden kendi keşfine başlar.

Kitabın delilik kavramı nedir? Bu kavramın net ve belirgin belirtileri gerçekten var mı? Sadece bu belirtilere bakarak teşhis koyabilir miyiz? Hepimiz aslında deliyiz ama saklıyor muyuz? Kendimizi yok etmeye dayalı bir doğamız mı var? Korktuğumuz gerçek dünyadan kaçmak için kendimize alternatif dünyalar mı kuruyoruz? Yaşamak bu kadar zorken delilik ya da intihar kolaya kaçmak değil mi?

Kafanızda koca bir soru bulutuyla bir süre yaşatan bir kitap ama bence herkesin yapması gereken sorgulamaları barındırıyor. Enfes bir anlatım.

6) İNSANIN ANLAM ARAYIŞI -Viktor E.Frankl-

http://mervezana.com/

“Yaşamdan ne beklediğimizin gerçekten önemli olmadığını, asıl önemli olan şeyin yaşamın bizden ne beklediği olduğunu öğrenmemiz ve dahası umutsuz insanlara öğretmemiz gerekiyordu. Yaşamın anlamı hakkında sorular sormayı bırakmamız, bunun yerine kendimizi yaşam tarafından her gün, her saat sorgulanan birileri olarak düşünmemiz gerekirdi.”

Viktor E. Frankl

Kitap önerileri listemde bir diğer yazar Viktor E. Frankl var. Romanında “İnsanın anlam arayışı” konusunu irdeler, “Logoterapi” yöntemi ile çözüm getirir. Yazar İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimlerini logoterapinin ilkeleri ve insanın anlam arayışı ile ilişkilendirerek anlatır. Yazarın tasvir ettiği toplama kampı, dünyayı daha büyük bir hapishane olarak kavramımızı sağlayacak parlak bir metafora dönüşür.

İnsanın kendi içinde yarattığı büyük sorgulamalara değinen bir kitap fark şu ki bu kitap sorulara cevap bulabilmek için logoterapi ve ilkelerini kullanıyor işte orada işler güzelleşiyor.

7) DOPPLER -Erlend Loe

“İnsanların sorunu şu: Bir alanı doldurduktan sonra, artık insan diğerlerini görüyor, alanı değil. Büyük ve ıssız araziler, içlerinde bir ya da birkaç insan barındırıyorsa, büyük ve ıssız olmaktan çıkıyor. Bakışların neye dokunacağını insanlar tanımlıyor. İnsanların bakışları neredeyse her zaman diğerlerinin üzerinde. Böylelikle bu dünyada insanların, insan olmayanlardan daha önemli olduğu yanılsaması yaratılıyor.”

Erlend Loe

Kitap, güzel bir evi, iyi bir arabası, çok başarılı olduğu bir işi ve iki çocuğu olan bir aile babasını anlatıyor. Bir gün ormanda yaptığı bisiklet yolculuğu kazasında yerde baygın bir süre yatarken ölümü düşünmeye başlıyor ve bir anda istediği hayatın ne olduğunu sorgular bir vaziyette buluyor kendini. Sonrada olaylar çok hızlı gelişiyor “Her şeyi bırakıp ormanda yaşamaya başlıyor.” Kent yaşamına göndermeler yapan sterilize bir varoluş çabası diyebilirim. Ancak okudukça empati kurabileceğiniz bir kahraman. Yaşamda farklı olasılıkları ve yaşam şekillerini görmek bana çok iyi gelmişti.

Karantina sürecinde okuduğum kitaplar arasında bu 7 kitap bende iz bıraktı ve düşüncelerime dokundu bazende alt üst etti. Umarım ilginizi çeker ve sizi de sarar 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir