İZMİR’DE MUTLAKA UĞRAMANIZ GEREKEN EN GİZLİ 7 SAHAF

Sahaf kelime anlamı olarak az bulunur, değerli kitapları bilen, eski kitap alıp satan kimse ya da dükkân demektir. Sizde benim gibi eski kitapların hayranıysanız. Sahaf içerisindeki kitapların, birçok insanın hayatının en az bir karesinde yer aldığını bilmenin verdiği merak ve heyecanın, bambaşka olduğunu bilirsiniz.

O kitap, hangi insanların elindeydi? Onlara dokundu mu? Ben bu paragrafı okurken acaba onlar neler düşündü? gibi sorular kitabı okurken onla bağ kurmamı sağlar. Onun yaşayan,değişen bir varlık olduğunu hissettirir.

Eski kitap kokusu sevenlere duyurulur: İzmir’de sokaklarda kaybolarak keşfettiğim,en gizli sahaf isimlerini ve deneyimlerimi şimdi hemmennn anlatmaya başlıyorum.

Başlıklara tıklayarak o sahafla ilgili sosyal medya hesaplarına ulaşabilirsin:)

1- HAYAT AĞACI SAHAF

http://mervezana.com/
Giriş Tarkovsky’nin Ayna ( Zerkalo ) filminden bir sekans

Buca’nın tarihi Rum evlerinin arasında eve ruh veren bir sahaf ve kibar sahibi Burçin. Buca’nın tarih kokan sokaklarında dolaşırken keşfettim kendisini.Hiç düşünmeden,mutlulukla girdim içeri, oda büyük bir samimiyetle karşıladı beni.

İnsanların kakuleli karanfilli çay içtiği,sessizce kitapların karıştırıldığı,öğrencilerin ders çalıştığı ve en güzeli kedilerin masalarda uyukladığı,arada film gösterimlerinin ve analizlerinin yapıldığı kitap kokan bir sahaf. Bir de fiyatlar çok makul duyurulur.

2- PALTO SAHAF

http://mervezana.com/
Bu kadar büyük değil Palto Sahaf kanmayın 🙂

Dostoyevski’nin “Hepimiz Gogol’un Paltosundan çıktık” sözüyle yola çıkan ve 13 metrekarelik alanda, yerli-yabancı bir sürü keşfedilecek dünya barındıran bu mekan yeni nesil eski bir kitapçıdır.

Kendisi Alsancak’ta Gönül Yazar sokağın gündüzleri sakin, akşamları hafif hareketli bir ferdidir.

Sahibiyle şans eseri İzmir Retro Festival’inde tanışmıştım.Eğitim sistemini eleştiren; zamanında içerisinde bulunmak zorunda kalmış bir edebiyat öğretmeni.Kitaplara duyduğu saygı ve hayranlığı duyumsamak gerçekten keyif verici.

Yazın sokağa taşan sahaf önü muhabbetleri ve bazen yer alan canlı müzik ile sakin bir sahaftan eğlencelikli bir yere dönüşür.Unutmadan imza günü etkinliklerini takip etmenizi öneririm çok kaliteli yazarlar geliyor.

3-DOĞAN SAHAF

http://mervezana.com/
Doğan Sahaf’ın şenlikli girişi

Doğan Karabil’in kapıcılık yaptığı sıralarda sokağa atılan kitapları toplamasıyla başlamış serüven. Kitaplar arttıkça tezgaha,tezgahtan da sahafa dönüşmüş.

Şu an kızı tarafından ele alınmış ve baba mesleğine severek sahip çıkmış.İçerisi her çeşit kitaba,dergiye ve plağa ev sahipliği yapan bir labirent.

İçinde kaybolmaktan zevk aldığım nadir yerlerden.İlgileri ve samimiyetleri takdire değer gerçekten, benim gibi kitapseverlerin mabedi olabilecek bir yer.

4- PARŞÖMEN SAHAF

http://mervezana.com/
Parşömen Sahaf ön çekim

Bornova’da Music Cafe’nin yanında onun hareketliliğine inat sessiz bir mekan.Yine Bornova’nın ara sokaklarında dolaşırken keşfettim kendisini.

Mekan nostaljik duruşuyla ve yerden yükseltilmiş girişiyle başka bir boyuta açılan bir kapı gibi duruyor karşımızda.

Ben genelde aradığım kitapları buluyorum bu sahafta ve sahibi çok kibar ve ilgili biridir.

5- HASANKEYF KİTAPLIĞI

http://mervezana.com/
Hasankeyf Kitaplığı’ndan ön çekim

Yukarıda bahsettiğim sahaflarınki kadar büyük bir arşive sahip değil ama yinede birçok alanda birsürü kitap bulabiliyorsunuz.

Varlığıyla şehre nefes aldıran noktalardan biri .İçeride birsürü etkinliğe yer açılıyor Latince dersinin verildiğini bile duymuştum.

Kendisi Karataş’ta,gizlice arka bahçesini saklayan dikdörtgen planlı,ahşap ile sıcaklığı arttırılmış nostaljik bir mekan.İçeride çalan müzik yelpazesi o kadar geniş ki her geldiğimde şaşırıyorum ve bayılıyorum.

6- CEMAL KİTABEVİ

http://mervezana.com/
İlgi çekici açıklık arkası bir görsele sahip mekan

Evett Karataş’ın bir diğer tatlı sahafı Cemal Kitabevi,önünden birçok defa geçip girememiştim içimde kalmıştı resmen. Göztepe tarafını seven biri olarak sahilde yürüyüş sonrası dönüşte uğradım.

Ne zaman uğrasam içerisi biraz karışık ama bu biraz benim şansımda olabilir.Ama genelde aradığınız nadir bir kitabı bulursunuz.Eski kitap,dergi ve plaklara ev sahipliği yapar kendisi.

7- ANKA SAHAF

http://mervezana.com/
Önü asla boş olamayan sahaf

Karşıyaka’da karşılaştım kendisiyle ama açıkçası çok yolum düşmedi.Arşivi ortalama seviyede olan bir mekan.

Eski kitap,dergi,gazete,plak ve CD satışı yapılıyor.Yine bir sahaf klasiği her yer kediyle dolu tabi.

İçeri girdiğinizde birçok yerde bağdaş kurup kitap okuyan insanlar görmeniz çok olası.

Sahaflara Dair Güzel Videolar:

Benim keşfettiğim sahaflara ek olarak burada da güzel şeyler var bakın derim:)

2 thoughts on “İZMİR’DE MUTLAKA UĞRAMANIZ GEREKEN EN GİZLİ 7 SAHAF”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir