İZMİR’DE KİMSENİN BİLMEDİĞİ EN GÜZEL 10 MEKAN

Hey İzmir’den selamlar, millet bu benim bu blog içindeki ilk yazım inanın çok heyecanlıyım. Birine yüzyüzeyken; deneyimlerini ,tavsiyelerini, eleştirilerini,keşfettiğin her şeyi anlatmak çok kolayken gerçekten burada çok zormuş. Çünkü bildiğim her şeyi sizlere en açık, en anlaşılır ve en samimi şekilde sistematik bir düzende aktarmak istiyorum. Emin olun elimden geleni yapmaya çalışacağım. O zaman gelin yaşadığım ve gezmedik yer bırakmadığım izmirin mekanlarının en efsane en köşe bucak, en keyifli ve güzel detaylarını size anlatmaya geçeyim. İzmir’in mekanları sizi cezbedecek eminim. En uygun İzmir planı burada 🙂

1-KEPLER PAVILION

izmir keyifli güzel mekanlar
http://mervezana.com/
Yeni ismi Kepler ama namı 1888

İzmir’in yoğunluğunda yakalanan ilk fırsatta kaçılacak bu mekanlar benim favorilerim. İzmir’e turist olarak geldiyseniz ve hep bilinen mekanlar yerine marjinal konsepte sahip, keyifli bol görselli şölen yaşatan; bir dağ kadar zirve bir göl kadar sakin bu mekanlara uğrayın derim 🙂

Birkaç gün öncesine kadar İzmir Alsancak’ta 1888 olarak bildiğim lakin adı Kepler Pavilion olarak değişen bu İzmir’in eski Levanten evi, misafirlerini sıcak sarı ışıklarıyla, konsept barı ve ahşap sıcaklığıyla bahçesinde ağırlıyor. Mekan bahçesinde, barında arkadaşlarınızla sohbet etmelik sosyal alanlar sunarken; bazı zamanlar tekno müzikleriyle mekan içinde keyifli ve aktif alanlar sunuyor.

Şöyle de bir dipnot düşeyim bu mekanı ilk keşfettiğimde kıştı ve içeride şöminesi vardı şömine-sıcak şarap yapmayı seviyorsanız bir bakın derim (umarım hala aynı aktiviteye uygun ortamları vardır sonuçta el değiştirdi)

2-PLANTSTA BOTANİK & CAFE

izmir keyifli mekan
http://mervezana.com/
Yeşile doymalık mekanlarda Plantsta Botanik & Cafe

Bitkilere duyulan sevgi ve onların büyümesini sabırla bekleyen bir hikayeden üretilmiş bu mekan kendine has, kendi içinde bir dünya yaratmış.

izmir keyifli mekan
http://mervezana.com/

İzmir Güzelbahçe’deki bu mekan kışın şöminesiyle, yazın ferahlığıyla sanat atölyesi olarak da ev sahipliği yapıyor.

Aynı zamanda bitkiler adına yararlı içerikler üreten youtube kanalları var. Bitkiseverlerin dikkatine!

3-AWAKE COFFEE & ESPRESSO

izmir keyifli mekan
http://mervezana.com/
En sevdiğim hali gece olan mekan Awake

İzmir Alsancak’ta yer alan sahilden şehrin içine sızan sokakların götürdüğü yeşille bezenmiş sokağın kenarına kondurulan sessiz mekan. Açıkçası yerine hayranım o kadar beklenmedik bir yerde ki kaçmak için harika. Kahvelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Gece ayrı bir ruhu var sanki.

4-IMPROVEMENT ALSANCAK

izmir keyifli mekan
http://mervezana.com/
Konsept bir mekan: Improvement Alsancak

İzmir Alsancak’ta yer alan ve yerel tatları arayanlar için müthiş bir seçim olan Improvement Alsancak; renkleri, duvar tasarımları, tasarımcıları barındıran konsepti ile çok ilgi çekici. Kokteylleri çok lezzetli ve şiddetle tavsiye edilir. Yaptıkları atölyeler ve tatlı küçük müzik konserleri ile daha keyifli bir hale gelmiş. Etkinliklerine bir göz atın derim.

5- CAFE PLAZA BOMONTI

izmir keyifli mekan
http://mervezana.com/
Canlı müzikleri ve Dj performansları ile Cafe Plaza Bomonti enfes.

İzmir Alsancak’ın en güzel en şık sokağında bulunur.Loş,sıcak ve sarı renkle bezenmiş bir ortamı,arka fonda çalan Jazz,Blues şarkılarla tamamlayan naif bir mekan.

Gündüz kafe akşam tatlı bir puba dönüşür. Her fırsatta kaçmalık bir mekan. Fiyatlar bulunduğu sokak itibari ile diğer mekanlara göre daha yüksek ama arada kendinizi şımartmaya değecek bir yer.

6-KABUK

izmir keyifli mekan
http://mervezana.com/
Resmen aşık olunası bir yer Kabuk

İzmir Alsancak’ın ara sokaklarına saklanmış gizli bir mahzen bu mekan. Çeşit çeşit romanlara,dergilere ve yazarlara ev sahipliği yapar. Mekanda sokağı gören pencere yanı koltukların rahatlığı kitap ve kahve ile buluşunca mutlu olmamak çok zor.

7-BLACK IVORY

izmir keyifli mekan
http://mervezana.com/
Yeni nesil nitelikli kahve için bu mekanı tek geçerim: Black Ivory

İzmir Alsancak’ta,Türkiye’ye satışı olmayan efsane bir kahveyi barındıran 3.nesil kahvecisi. Sadece kahve diyemem tabi bitki çayı ve bitki karışımı skalasıda çok geniş. Tatlılarına ise diyecek yok gerçekten emek verilen hoş bir kafe kendileri. Aynı zamanda Kabuk Kitabevi’nin yan tarafı,hangisine gideceğime karar vermekte hep zorlanırım.Bir gidip görün derim.

8-KIRKMERDİVEN

izmir keyifli mekan
http://mervezana.com/
Denize naif bir bakış atan tarihi mekan: Kırkmerdiven

Sessiz sedasız ününü yayan İzmir’in o meşhur Asansör’üne giden yolda karşımıza çıkan kıymetli mekan. Börekleri, cookieleri ve havuçlu tatlıları çok güzeldir bir tadın derim 🙂

Denizi hassas noktalarda görmesiyle, sokakla kurduğu dilin iç içeliği ile beni fethetmiş mekandır.Benim gibi Göztepe’ye yürümeyi sevenler için kısa bir mola yeridir.

9- NO:42 ALSANCAK

izmir keyifli mekan
http://mervezana.com/
Alsancak’ın yırtıklığına inat içine kapanık bir mekan: No:42

İzmir’in Kıbrıs Şehitleri Caddesinin yoğunluğunu terk edip ara sokakların sessizliğinde kaybolurken fark ettiğim mekanlardan. Eski bir Levanten evi fakat evin içinden geçip çıkılan bahçe insanı şaşırtıyor. Burası sanatın yuvası resmen.Belirli aralıklarla atölyelerin panayırları olur ve özgün bir sürü şeyle karşılaşırsınız.

Arka fonda canlı bir müzikle çok keyifli bir mekan. Yazın bahçesinde sebze soslu makarnası ve Sangriası efsane iyi geliyor. Kışında bahçe kısmının üstü kapatılıyor ve bahçenin ortasına büyükçe bir odun sobası konuluyor bir de yanında saleplerinden getiriliyor gel de ortamı sevme.

10- 5.18

izmir keyifli mekan
http://mervezana.com/
En şaşırtan keşiflerden : 5.18

İzmir’in Buca semtinde bulunan bu mekan en zor keşfimdi sanırım. Defalarca önünden geçip fark etmediğim eski ve yıkılmış gibi duran bu mekan içine girince beni çok şaşırtmıştı. Yazın ağaçların gölgesinde oturulan kahve kokuları ve insan seslerinin karıştığı bahçe, kışın içeri taşar bu sefer her şey şömine ateşine eşlik etmeye başlar.İçerideki piyano arada çalınır ya da bahçede canlı müzik olur ve gece daha da keyiflenir. Resmen öğrenciliğimin en güzel keşfi.

EKSTRA: MÜNİRE

“Eskici, kahveci, gazozcu!”

İzmir’de görüp görebileceğiniz en vintage konsepte sahip mekan. İstanbul’un karmaşık yaşamından sıkılıp çareyi İzmir’e gelmekte bulan Özgür Çankaya tarafından yaratılmış bir kafe.

Mekanın ismi Özgür Çankaya’nın babaannesinin adı olmak ile birlikte mekan yaklaşık olarak 20 metrekare kadardır. Ama siz onun küçük olduğuna bakmayın içerisi aklınıza bile gelmeyecek eşyalarla ya da o güne kadar hiç görmediğiniz objelerle kaplı. Aldığım duyuma göre içeride otururken görebileceğiniz her ürün satılık. İsterseniz nostaljik bir objeye sahip olabilirsiniz.

Genelde her gittiğimde yer bulmakta zorlandığım bir mekan kendisi. Reklamsız, katakulli olmadan patlayan müthiş bilinen bir mekan oldu. Kulaktan kulağa teşkilatını küçümsememek gerek tabi.

Tabi mekanın ününün sebebi sadece konsepti ve iç tasarımı değil, 25 çeşit gazoz çeşidini (somut olarak olmayan) menüsünde bulundurmasıyla sağlamış bir yer. Peki farklı şehirlerden gelen bu gazoz çeşitlerine bakalım:

  • Mersin’den Ankara
  • Bursa’dan Uludağ
  • Sakarya’dan Neşe
  • Safranbolu’dan Bağlar
  • Ordu’dan Ufuk
  • Denizli’den Zafer
  • Adana’dan Ferah Bade
  • Akhisar’dan Dört Mevsim
  • Niğde’den Niğde… markalarla birlikte 25 çeşit gazoz.

Her bölgede var olan su, gazozun lezzetine bir farklılık katıyormuş. Gazozun yanına ek olarak gelen küçük leblebi tabağı gazozun yanına bayağı iyi gidiyor.

2 thoughts on “İZMİR’DE KİMSENİN BİLMEDİĞİ EN GÜZEL 10 MEKAN”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir