kitap

HAYATINIZI DEĞİŞTİRECEK KİTAP: Tanrılar Okulu

Kitap önerilerinde bugün Tanrılar Okulu ile karşı karşıyayız.Hayata bakış açımı değiştirdi dediğim ilk 3 kitaptan biri bu arkadaş.

kitap öneri
http://mervezana.com/

“Bağlarından kurtul.Kendini özgür kıl.Katılaşma,direnme.Kabullen! Kim olduğunla bilinçli olarak karşılaşmaya razı ol.Başka ne bulabilir insan,kendinden başka kiminle karşılaşabilirsin ki?”

Stefano Elio D’Anna Kimdir?

Stefano D’Anna, Napoli Üniversitesi’nin İktisat Fakültesi’nden çok başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Master yapmak üzere London Business School’a gitmiştir, ITP programına ve Milona’daki Katolik Üniversitesinin İletişim Sosyolojisi Doktora Programı’na kabul edilmiştir. İyi bir ekonomist, sosyolog ve yazardır ve birsürü ülkede konferanslar vermiştir. Alfa Romeo, Olivetti Corporation, Fiat International gibi uluslararası başarısı olan firmalarda uzun süre yöneticilik kademesinde bulunmuştur. “Zamandan Bağımsız Liderlik, Bütünlük ve Kurumsal Uzun Ömürlülük” konulu başarılı konferanslar vermiştir ve birçok insanın hayatını etkilemiştir.
Yayınlanan kitapları:
-Berlusconi in Concert
-Tanrılar Okulu
-A Dream for the World ( Dünya için bir Düş )
1994 yılından itibaren European School of Economics’te yaptığı rektörlük görevinden 2010 yılında çekilmiştir. Ve hayalini kurduğu, geleceğin liderleri olabilecek öğrencilere eğitim vermeye, Future Leaders for The World programı ile ulaştı.

Kitap uzun süre çok satanlarda yer almıştır.Yazarın kardeşiyle olan “Kitabın yazarı benim ben”davası sebebiyle de sansasyon yaratmıştır.Yazarı Stefano Elio D’Anna varoluş üzerine felsefi bir roman yazmıştır.

Psikoloji,felsefe ağırlıklı bu edebi kurgu insanı sorgulatır.Üslubu açık,okunuşu rahat bir kitaptır.Ve insan kendini, içinde kaybolduğu cümlelerin altlarını hunharca çizerken bulur sanki aklının bir yerine kazımak istercesine.

Kitap içerisinde altını çizdiğim cümlelerden başlayıp üzerine hayata karşı kendi bakış açımdan bir şeyler katıp; hem size kitabı tanıtmak hemde size kendimi anlatabileceğim bir sohbet yaratmak istiyorum.Haydi başlayalım.

kitap
http://mervezana.com/

Tanrılar Okulu Aşk Üzerine:

“İkimizin de henüz olgunlaşmamış olması kısa zamanda anlaşmazlıklara, kıskançlıklara,kavgalara,pişmanlıklara ve karşılıklı suçlamalara yol açmıştı.Biz,birbirine yaslanmış zayıf kişilerdik; bir bütün oluşturabilecekleri yanılgısı içindeki iki eksik kişi. Ne var ki birleşmemiz eksikliklerimizin katlanmasıyla sonuçlanmıştı.”

Kitap içinde yer alan bu altı çizili sözün bir hikayesi var. İnsanlardan yine çok uzaklaşmak istediğim,moralimin aşırı bozuk olduğu ve ruhen yol gösterici bir şeye ihtiyaç duyduğum bir gün ve kendimi en iyi hissettiğim yerlerde yani sahaflarda gezerken buldum; felsefe kitaplarıyla ilgilendiğimi gören bir amca tarafından da Tanrılar Okulu’nu okumam gerektiği söylendi.

Tereddüt etmeden ve heyecan duyarak aldım bu kitabı.Yukarıdaki bu cümlede benden önce okuyan kitapseverin altını çizdiği tek cümleydi.Ve bende aynı yeri çizmeyi çok istemiştim.Kitabı okurken,bu durumu fark edip bir süre; bir önceki sahibini,hayatını düşündüm ortak bir duyguyu paylaşır gibi paylaşmışız bu kitabı.Bu kitap o zaman ruhumun boşluklarını doldurdu.Umarım size de dokunur.

Tanrılar Okulu İnsan Üzerine:

kitap
http://mervezana.com/
 Michelangelo Buonarroti (Adem’in Yaratılışı)

“Yaşamda boşluk olamaz.Sen,kendini yeni biçimde düşünmeye ve davranmaya zorlayarak bunları doldurmazsan,bunu senin adına tüm zalimliğiyle dünya yapacaktır.”

Yazar bu sözünde insanın ölümlü varoluş vizyonunu değiştirmeye çalışır.İnsanın kendi eksikliklerinden doğan boşlukları tanımasını,kabullenmesini ve kendini geliştirmeye adayarak,bu boşlukları doldurması gerektiğini söyler.Böylelikle hayatın getirdiklerine mecbur olmak yerine,kendi çizgimizi kendimiz belirleyebiliriz. Bir şeyler değişmiyorsa demek ki sen değişmiyorsun. İlk önce kendini değiştir ve sonra farklı şeyler bekle.

“Bir kişi yaşamındaki olayları değil,yalnızca onları göğüsleme biçimini değiştirebilir.”

Bu söz bana hep “Kötü zamanlardan nasıl çıkarsan,omurgan ona göre şekillenir.”cümlesini hatırlatır.Hayatta bazen başımıza gelecek olayları kestiremeyiz bazen kestirsek de engelleyemeyiz. Bence böyle zamanlarda prensiplerimizden vazgeçmeden çözüm aramayı sürdürmek gerekir. Bu cümle bana hep bunları düşündürtür.

Kendisinin efendisi olan, dünyanın da efendisi olur.

Tanrılar Okulu Hayat Üzerine:

“İnsan okyanusları geçer,en yüksek zirvelere tırmanır ve en tehlikeli girişimlerde yaşamını riske atar.Tapınaklara,asramalara,dergahlara çekilir.Ya dualarda buluşur,ya sekste birleşir.Ya tövbe etme,ya zamparalık yapma yolunu seçer.Ya bir kesişin kulübesini,ya iş hayatının zorluklarını.Daima içinde kendisini birleştirmek için girişimde bulunur; kendi bütünlüğü için sonsuz bir arayış.”

Psikanalizden komünizme kadar birçok inanış,aynı arayışın yirminci yüzyıl uyarlamasıdır aslında.Denemeler, yanılmalar,tekrarlar,koşulsuz inanışlar,vazgeçişler; kendimize giden yolun elçileridir.

“Gerçek özgürlük bir armağan olarak gelmez.İnsan bunu tüm gücüyle yürekten istemeli ve bedeli her ne olursa olsun hak etmelidir!”

“Daha fazla olmak” için bazen “biz”olan her şeyi ardında bırakıp aşmak gereklidir der.Zaman zaman “Yapmak” için “Yıkmak” gereklidir.

“İnsanın en büyük yanılgısı, dış koşulları değiştirebileceğine ve dünyayı düzeltebileceğine inanmaktır. Halbuki ancak kendimizi değiştirebilir, tutumlarımızı farklılaştırabilir, tepkilerimizi düzeltebilir ve hissettiğimiz olumsuz duyguları ifade etmemeye çalışabiliriz.”

“Dünya, senin onu düşlediğin gibidir; o bir aynadır. Dışarıda kendi dünyanı bulursun, yarattığın, düşlediğin dünyayı. Dışarıda kendini bul! Git ve kim olduğunu gör… Diğerlerinin, senin içinde taşıdığın yalanın, uzlaşmanın, cehaletinin yansıyan görüntüleri olduğunu keşfedeceksin… Değiş… ki dünya değişsin.”

“İnsana ömründe en fazla bin defa dolunayı izleme fırsatı verilir, ama büyük bir olasılıkla bu insan, yaşamının sonuna kadar onu bir kez bile izlemek için zaman bulamayacaktır… Ay’ın insanın dışında olduğunu düşünürsen, bir insanın kendini gözlemlemesinin, dikkatinin yönünü kendisine çevirmesinin ne denli zor olacağını düşün.”

“Kendini yenmek kadar kutsal bir savaş yoktur; kendi sınırlarını aşmak kadar büyük bir zafer yoktur.”

Kitabın arka kapağından bir alıntı size birçok şeyi özetler:

“Hayat; tıpkı bana yaptığı gibi, sizi de, bir mengenede soluğunuz kesilinceye kadar sıktığında, sizi içinden çıkamayacağınız hayal kırıklıklarına uğrattığında ve hiç bir çıkış yolu bulamadığınızda… işte ancak o zaman bu Kitap, biranda elinize geçecek ve sizi bulacaktır. Böylece Bireysel Devrim’iniz için, bir insanın hayal edebileceği en büyük maceraya hazır olduğunuzu bileceksiniz: Bütünlüğün üzere yolunu kaybettiğiniz cennetinize yeniden kavuşmak.


Oluş’umuz yaşamımızı yaratır.
Dış dünyamın kalitesinin daha iyi ya da daha kötü olmasının benim temel sorumluluğum olduğunu, hayatımdaki tersliklerin ve bazen trajik kolayların Oluş seviyeme bağlı olduğunu, ve bunların yalnızca, korkularımın, yıkıcı düşüncelerimin ve olumsuzca kurduğum hayallerimin maddeleşmiş halinden başka bir şey olmadığını farkettiğim andan itibaren, şikayet etmekten, başkalarını suçlamaktan, pişmanlık duymaktan ya da kendime acımaktan vazgeçtim.
Bu Kitap, yolculuğumu sizlerle paylaşırken,her hangi bir şey öğretme niyeti taşımıyor. Benim asıl amacım bir yol göstermek ve sizi kendi yolculuğunuz açıkmanız için zorlamak. Ancak bilmelisiniz ki, bu yol, tıpkı akıntıya karşı yüzen somon balığının izlediği yol gibi kor kutucu olduğu kadar muhteşem, zor olduğu kadar keyifli, yorucu, ama bir o kadar da gereklidir.
Düş ve gerçeklik bir ve aynı şeydir.
Düşünüzü, dolayısı ile gerçeğin izi genişletecek 3 yöntem:
Korkularınızdan ve olumsuz düşüncelerinizden kurtulmak.
Düşmanınızı sevmek.
Zamandan bağımsız olmak.”

Kitaba Ulaşmak:

Kitapkoala için tıklayın

Idefix için tıklayın

D&R için tıklayın

Kitapyurdu için tıklayın

Nadirkitap için tıklayın

Eğer ki okumak yerine dinlemek isterseniz alttaki sayfaya göz atın derim.

2 thoughts on “HAYATINIZI DEĞİŞTİRECEK KİTAP: Tanrılar Okulu”

  1. First of all, thank you very much for your support 🙂 You can use the wordpress theme “Amadeus”. I hope you will be very successful on your page. I am very happy for your nice comment. I always welcome your comments 🙂

  2. Geri bildirim: YAŞAM ANLAMSIZ ve BOŞ GELİYORSA ÇARE "LOGOTERAPİ"

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir