“Gain” Nasıl? Kesinlikle İzlemeniz Gereken İçerikler

Merhaba millettttt, epeydir yoktum ama anlatmaya paylaşmaya aç bir şekilde geri döndüm ve dönüşümü de kısa bir süre önce keşfettiğim “Gain” platformu ile yapmak istedim. Bilmeyenlere tebessüm ettirecek “Aa bu ne özgün platformmuş” dedirtecek bir platform. Bilenlere de yepyeni önerilerle ufuk açıcı anlar yaratmak amacıyla yazıyorum da yazıyorum bakalım..

Gain Platformu Kimdir?

Öncelikle Gain saniyelik bir işlemle ücretsiz üye olabileceğiniz akıcı bir platform ayrıca yerli bir üretim olan bu medyanın kurucusu Filli Boya’nın sahibi Gözde Akpınar’dır.

Yapay zeka tarafından yönlendirilen bu platform beğenip izlediklerinizden yola çıkarak sizin zihin haritanıza ve ilgi alanınıza yönelik önerilerde bulunuyor. Fakat bu sırada özgün içeriklerden ya da anlamlı yaratımlardan uzak kalmıyorsunuz. Yani artık birçok platformda usandığımız o algoritma baskısı, kısıtlaması burada yok. Gain; kısır döngüye giren, yeter artık yeni bir şeyler bulamıyorum yeni şeyler önermiyor bu platform dedirtecek şeyler yapmıyor.

Dikey şekilde çalışan, akan izleyiciye daha konforlu izleme zevki sunmaya çalışılan bir sosyal medya unsuru. En tatlı olayı ise kısa çekilmiş film tadında kalitesinde videolar bulundurması. Özellikle fantastik kısmı Black Mirror’un değişik versiyonlarını, farklı olasılıklarda izlemek gibi.

Gain Platformunun Eksi Tarafları:

  • Şimdilik sadece mobilden kullanılabilen bir uygulama. Bence bu büyük bir eksikliği sayılabilir.
  • İzlenilen bir video bazen ses anlamında tekrara düşebiliyor( eko olması gibi) bu durumda videoyu kapatmak zorunda bırakabiliyor.
  • Yeteri kadar reklamı yapılmamış güzelim uygulama..

Gain’de Kesinlikle İzlemeniz Gereken 5 İçerik

1- TERAPİST ( Gain mini dizi)

gain
gain

Psikolojik gerilim tadında, sürükleyici 7 bölümlük mini bir dizi. Grup terapisi ile tedavi gören 5 hastanın hikayelerinden başlayan dizi, bir cinayet ve doktorun karısının katilini arayışıyla son bulur. Agatha Christie romanlarının verdiği heyecan, sürükleyiciliği buram buram hissettiğim bir dizi oldu.

Benim için en vurucu olan detay: terapi gören kişilerin hastalıkları,hastalıklarıyla yaşama biçimleri oldu. Hiç duymadığım hastalıklarla karşılaştım, bu beni bayağı şoke etti.

2- 10 BİN ADIM

gain
gain

Başrolünde Engin Günaydın ve Devin Özgür Çınar‘ın olduğu 10 dakikalık bu haftalık dizi iki eski sevgilinin sağlık için 10 bin adım atma hedefi ile yaptıkları uzun yürüyüşleri anlatmaktadır fakat her yürüyüşte bir konu üzerinden başlarına gelen eğlenceli olayları ya da sadece bir konuyu yürürken tartışmalarına şahit oluyoruz.

Dizinin bana huzur veren bir tarafı var, ya hiç maddi kaygılar ve sıkıntılardan bahsedilmemesi ya da yürüdükleri yolların yeşil varlığı, tarihi dokusu bilemiyorum beni çok rahatlatıyor. Bir de üstüne sakin sakin konuşmaların sohbetlerin olması beni bu dizinin içine alıyor tatlı bir sakinlik veriyor.

3- eniyi!

gain
gain

Sunucusu Tuğçe Durak olan İstanbul’un en iyi dizayn edilmiş, sürprizlerle dolu kiralık evlerini, şehir otellerini tanıtan program. Benim gibi mimari adına yeni fikirler, şaşırtıcı noktalar görmekten hoşlanıyorsanız Gain’deki bu programı öneririm.

İstanbul’un hiç beklenmedik apartmanlarında, semtlerinde bazen gizli bazen alenen algılayabildiğiniz çoğu kez insanı şaşırtan şekilde dizayn edilmiş evlere, otellere şahit olacaksınız.

4- 661

gain

“6 kadın 6 kuşak 1 konu” formatı ile yaratılmış. Farklı yaş skalalarındaki kadınlara belirli sorular sorularak röportaj gibi tasarlanmış bir program. Bir konu üzerinden aynı anda farklı kuşakların bakış açısını görebilmek bence çok keyifli.

5- İSTANBUL HESABI

gain

Ahmet Mümtaz Taylan’ın sunuculuğunu yaptığı 50 TL ile İstanbul’da nerelere gidilir, neler yenir nasıl aktivitelere ortak olunuru anlatan bir program. Açıkçası paranın bu kadar zor kazanıldığı, yaşam standartlarının düştüğü dönemde yaşayabilmek gezebilmek için yol gösterici bir program olmuş. Ama en güzeli İstanbul’un çok güzel, görülmesi keyif veren noktalarını Ahmet Mümtaz Taylan sayesinde gezmek. Sözü en düşük bütçeyle neler yapabiliriz olan herkese hitap eden program.

6- İSTANBUL APARTMANLARI

1870 yılında yaşanan Beyoğlu yangınında zarar görmüş apartmanların yenilenmesiyle Avrupai tarzda yeni bir konut yapısı oluşmaya başlamış. Apartmanların yenilenmesiyle de hikayeleri değişmiştir fakat her mimari yapı yaşayan bir organizmadır ve hepsinin bir yaşam öyküsü vardır, bu belgeselde bu mimari yapıların hikayelerini, dönüşümlerini anlatıyor.

7- İLBER ORTAYLI ile ZAMAN MAKİNESİ

İlber Ortaylı ile ihanet, aşk, zeka, Mimar Sinan vs üzerine tarihten örneklerle tarihten baz alarak güncele uzanan sohbetler diyebilirim. İlber Ortaylı’nın sakin, bilgece bir üslupla konulara detaylı inişi, anlatışı bence harika.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir