fotoğrafçılık

FOTOĞRAFÇILARIN KULLANDIĞI EN İYİ UYGULAMA

Fotoğrafçılık konusunda çekim anları ve çekim teknikleri kadar, çekim sonrası müdahale de çok önemlidir. Hatta fotoğraf ne kadar kötü olursa olsun bu appler ve programlar ile güzel bir düzenleme ve iyi bir fotoğraf elde edilebilir.

Fotoğraf mecralarında birçok yerde gördüğümüz, “Vovvv”dedirten işte o görseller bu uygulamalarla revize edilir ve mükemmel sonuçlar ortaya çıkar. Bu uygulamalara örnek vermek gerekirse: Lightroom, Snapseed, Beauty Plus, Vsco…

http://mervezana.com/

Şimdi size fotoğrafçılıkta Snapseed ile neler değiştirilir,uygulamanın püf noktaları nelerdir,ne kadar yeterlidir ne tür fotoğraflarda neler yapılabilir bunlardan bahsedeceğim.Haydi gelin başlayalımmmm.

SNAPSEED

http://mervezana.com/

Fotoğrafçılık sonrasında Snapseed ile neler yapabileceğimize bir bakalım.Size en çok kullandığım Snapseed komutlarını anlatmaya karar verdim. Uygulamaya ilk girdiğimizde “Görünümler,Araçlar,Dışa Aktar” butonlarını görürüz.

Görünümler: Hazır filtrelerden oluşur.Pop en sevdiğim görünüm şeklidir bence sıcaklık ve HDR çok oranlı veriliyor.Üst üste filtre uygulayabiliyorsunuz ki bazen muhteşem şeyler çıkabiliyor,deneyin derim.

Dışa Aktar: Hazırladığınız görseli kaydetmenize yarar.

Araçlar ise koca bir dünya şimdi gelin o kısma derinlemesine girelim.


http://mervezana.com/

Araçlar kısmına geldiğinizde yukarıdaki gibi büyük bir panelle karşılaşırsınız.Birçok amaca hizmet eder kendileri.

İNCE AYAR

Bu kısımda fotoğrafın parlaklık,kontrast,doygunluk,ortam,parlak alan,koyu alan ve sıcaklık değerleri ile manuel şekilde oynayabilirsiniz.Böylelikle fotoğrafta özgünlüğünüzü ortaya koyarsınız.


http://mervezana.com/

Fotoğrafçılık adına çok tercih edilmese de isterseniz manuel yerine otomatik ayarlama yapabilirsiniz görseldeki kalem gibi duran komut ile halledebilirsiniz. Lakin ben pek sevmem kendilerini. İşlem sonrası en sağ buton olan tike basarak kaydedersiniz görüntüyü.

AYRINTILAR

Bu kısımda yapı ve keskinleştirme komutları yer alır yine manuel ayarlama vardır.Yapı fotoğraftaki objelerin ışığı ile,keskinleştirme adından anlaşıldığı gibi görüntünün netlik keskinlik kısmı ile oynamamıza yarar.Çok greenli bir fotoğrafım varsa benim çok işime yarayan komut kendileri.

BEYAZ DENGESİ

Bu kısımda fotoğraf makinelerindeki pozlama kısmı gibi beyazın tonları ile oynar.Otomatik ayarlaması da vardır.Sıcaklık değişimi de yapılabilir.

GENİŞLET

Bu kısımda kare olan bir fotoğrafı akıllı seçimle dikdörtgen hale getirebilirsiniz.Beyaz ya da siyah çerçeve gibi de kullanabilirsiniz. Instagram formatına uydurmak için kullanılabilir.

FIRÇA

Tüm fotoğraf yerine sadece belirli bir bölgenin açıklığını, pozlamasını,sıcaklığını ya da doygunluğunu değiştirmek isterseniz kullanılabilecek harika komut.Örneğin fotoğrafın sıcaklığı çok iyi ama belirgin olmasını istediğiniz obje hala soğuk ve belirsiz mi duruyor fırça komutu bu iş için harikadır.


http://mervezana.com/
fotoğrafçılık
http://mervezana.com/

Mesela bu fotoğrafta ben saç rengimin doygunluğunu arttırıp,arka planın koyuluğunu arttırdım bunu da fırça komutu ile yaptım.

İYİLEŞTİRME

Benim en çok işime yarayan komutlardan.Örneğin deniz kenarında bir fotoğrafınız var fotoğraf harika olmuş ama arka kısımda insanlar çok belirgin böyle bir durumda onları yok etmek mümkün.


http://mervezana.com/

LENS BULANIKLIĞI

Alan derinliği vermek ana objeyi ortaya çıkarmak için kullanılır.Portre fotoğrafı için çok işe yarar bir komut.


http://mervezana.com/

Belki size yardımcı olabilir:

1 thought on “FOTOĞRAFÇILARIN KULLANDIĞI EN İYİ UYGULAMA”

  1. Geri bildirim: İNSANLIĞIN ÇELİŞKİSİNİ ANLATAN FOTOĞRAFÇI | Fotoğrafçı Öneriler

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir