FARKLI BAKIŞ AÇILARI SUNAN TED KONUŞMALARI

Instagram’da blog için içerik anketimde, sunduğum içerik konuları arasından TED konuşmaları açık ara ile oylamayı bitirmiş bulunmakta 🙂 Bu yazımda size motivasyon dolu TED konuşmaları yerine ( 1-2 tane dayanamadım ekledim 🙂 ) başarı, aşk, ilişkiler, fotoğrafçılık ve mimari üzerine farklı fikirler, hikayeler ve anlatılara sahip önerilerle geldim. İzlerken etkilendiğim, bazı püf noktalar yakaladığım keyif verici konuşmalar…

TED Topluluğu Nedir ?

İlk kez 1984 yılında düzenlenen ve adını‘Teknoloji, Eğlence ve Dizayn’ kelimelerinin ilk harflerinden alan ‘TED konferanslar’ dizisi, 1990 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yapılıyor.

İlk zamanlar sadece teknoloji, eğlence ve dizayn üzerine yapılan konuşmaları kapsayan etkinlik, günümüzde aklınıza gelebilecek her konuyu içeren konferanslar haline dönüştü.

TED topluluğunun mottosu : “paylaşmaya değer fikirler”. TED konuşmalarının sahibi, Amazon’un da sahibi olan ve dünyanın “en” zengini olarak kabul edilen Jeff Bezos. Bu arada belirtmeliyim ki kuruluşun hiçbir kar amacı yok. Nobel ödüllü bilim insanlarından ünlü siyasi liderlere ve yazarlara kadar birçok meslek grubundan insanın yaratıcı konuşmalarına uzanan bir serüven bu topluluk.

Alanında uzman kişilerin hikayelerine, ilkelerine ve çalışmalarına TED konuşmaları üzerinden ücretsiz olarak ulaşabilmek bence internetin en verimli yanlarından biri. Bu interaktif konuşmalar sayesinde yeni ilgi alanları, yeni teknikler, yeni bakış açıları keşfetmek gerçekten büyüleyici. İnsanların tecrübelerini, yaşam felsefelerini, başarı motivasyonlarını ve tekniklerini 18 dakika içerisine sığdırması şaşırtıcı değil mi gerçekten ?

Stresle Nasıl Arkadaş Olunur ? – Kelly McGonigal

Yaşadığımız çevresel ve içsel kargaşadaki en büyük düşmanımızın hep stres olduğunu düşünürüz. Ya öyle değilse? Yaşadığınız ağır stresin sizi tükettiğine inanıyorsanız, strese belki de bu açıdan bakmalısınız. Ayrıca bu TED konuşmasında da olduğu gibi, benim en sevdiğim anlatım şekillerinden biri de araştırmalar, sosyal deneyler ve anketler ile desteklenmiş anlatım şeklidir.

100 Gün Reddedilerek Neler Öğrendim? – Jia Jiang

Bir insan çocukluktan kalma bir korkusunu nasıl bu kadar komik bir teknikle atlatabilir ? Korkuyu fırsata çeviren bir hikaye, eğlenceli anlatım.

Özgün Düşünenlerin Şaşırtıcı Alışkanlıkları – Adam Grant

“Orijinaller” romanının yazarından sesli olarak kitabın özetini dinlemek gibi bir şeydi benim için 🙂 Kitabı okumayanlar ya da kitap okumakla arası olmayanlar için kesinlikle önerdiğim bir konuşma.

Şaka mı Bu ? -Cem Güventürk

Kendisi ile Uykusuz dergisi sayesinde tanıştığım en iyi karikatüristlerden biri benim için. Bu TED konuşmasına kadar hikayesini bilmiyordum. Daha Türkiye şartlarında sevdiği şeyi yapmaya çalışan realist öykülerden diyebilirim.

Kötümserleri Sevin, Onlar Sizin Gerçek Dostlarınızdır – İlker Canikligil

Pesimist bir reklam yönetmeninden “Aldığım kararlar akılcı mı kötümser mi?” sorgulamasını dinliyoruz. Kendisine “Olmaz Öyle Saçma Şey” Youtube kanalında rastladığım, izlemekten ve dinlemekten pek keyif aldığım yönetmen.

 Hem Erkek Hem De Kadın Olarak Yaşadım, İşte Öğrendiklerim – Paula Stone Williams

Paul olarak dünyaya gelip 60 yıl sonra Paula olarak hayatına devam eden biri ve gerçekten hikayesi çok ilginç. Ama en güzeli iki cinsiyeti deneyimleyen bir insan olarak yakaladığı dehşet verici farklılıklar ve gözlemler var. Tatlı anlatımına hayran kaldım 🙂

Sadakatsizliği yeniden düşünmek … Sevmiş olan herkes için bir konuşma -Esther Perel

Sevgi, aşk ve aldatmak üzerine bildiğimizi sandığımız güçlü kavramlar üzerine farklı fikirlerle gelen bir psikolog.

Aşk, Evlilik ve Sadakatsizlik: Şeytan Üçgeni – Mehmet Zihni Sungur

“Aşk bir görme kusurudur.” diyen bir psikolog. Ben ve biz olabilmek, var olanı korumak ve dönüştürmek üzerine bir konuşma.

Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok? – Emin Çapa

Türkiye gerçekliğini diğer ülkelerden ve karşılaştırmalardan örnekler vererek anlatıyor Emin Çapa. Ekonomiden eğitime uzanan üzücü realist sonuçlarla yüz yüze geliyoruz.

Geleceğin Binaları Neden Sizin tarafınızdan şekillendirilecek? – Marc Kushner

Bu konuşmada mimarlık tarihinden başlayıp mimarlık ve insan psikolojisine kadar uzanan bir serüven izleyeceksiniz. Marc Kushner mimarlığın insanların ihtiyaçlarına cevap veren tükenmez bir değişimin öncüsü ve parçası olduğuna değiniyor.

Alejandro Aravena: Mimari felsefem? Topluluğu sürece dahil edin

Mimarlığın üretim sürecini müşterek halletmeye çalışan bir sistem kurmanın öneminden bahseden Alejandro Aravena, bu yapıtında ilk örneğinin yolculuğunu anlatıyor.

Fotoğrafın sessiz draması – Sebastião Salgado

“Işığın deldiği yüklü bulutların görüntüleriyle büyüdüm. Bu ışıklar benim fotoğraflarıma da girdi. Aslında ben fotoğraflarımı çekmeden çok önce fotoğraflarımın içindeydim.”

Sebastião Salgado

İnsanlığın çürümüşlüğünü, insanın doğayla olan paradoksunu küresel olarak ele alır .Dünyayı gezip fotoğraflarıyla, bilmediğimiz her şeyi en realist ve subjektif biçimde yüzümüze vurur.

Tanık: Modern Kölelik Dünyasını Aydınlatan: Lisa Kristine

6 kitap yayınlayan, 4 belgesele konu olan bu savaşçı kadın bilinmeyen yerel kabilelerin hayatlarını ve dünyanın dört bir yanında seslerini duyuramayan köleleri fotoğraflarıyla anlatmıştır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir