Blog Yazma Serüvenim, Blog Açarak Para Kazanmak

Pek sevgili okur, yaklaşık 1 yılı bulan blog maceramda Instagram üzerinden bir sürü soru geldi. Blog açmak isteyen ne çok insan varmış dedirtti. Genelde bloğu nasıl açtığımdan tutun kullandığım temaya kadar çok çeşitli sorular aldım. Üşenmeden tek tek cevapladım tabi, fakat bunu daha detaylı bir yazıya döksem daha yararlı olabilir diye düşünüp yazmaya koyuldum.

Yazımda:

 • Bloğu açmaya nasıl karar verdim?
 • Açmadan önce ne gibi hazırlıklar yaptım?
 • Bloğu nerden ve nasıl açtım?
 • Bloğu nasıl geliştirdim?
 • Yazılara nasıl kaynak ve fotoğraf yaratıyorum?
 • Adsense ile para kazanma özelliğini nasıl açtım?

Yukarıdaki sorular sizi ilgilendiriyorsa ve heyecanlandırdıysa haydi başlayalımmmm.

Blog Açmak İçin Gereken 3 Şey

blog

1-Keşfetme Heyecanı

Sizde benim gibi üretmeyi seven bir insansanız, üretmeden yaratmadan mutlu olamıyorsanız blogger olmak tam size göre. Ben yeni bir şeyler yapmadan duramıyorum.

Udemy gibi eğitim sitelerinden bilmediğim alanlar hakkında bilgi edinebilmek için kurslar satın alıyorum, yeni dergileri, yeni romanları, yeni haber forumlarını takip ediyorum, mutlaka müdavimi olduğum Podcast ve Youtube kanallarını soluksuz dinliyor ve izliyorum.

Yani anlayacağınız insan, keşfetmeyi seviyorsa, keşfettikçe dolup taşıyor. E taşan kısmı da paylaşmadan duramıyor. Bir de paylaştıkça benim gibi güzel geri dönüşler alıyorsa üretmenin keyfi bambaşka bir hal alıyor 🙂

blog

2- Kitap Okumak, Kütüphane Yaratmak

Bence bu hayatta bir insanın en büyük hazinesi kitaplarıdır. Bir insanın ömrü boyunca kazandığı tecrübeyi bir konu, bir hikaye ya da bir kurgu üzerinden bir kitaba sığdırması, belki 60 yıllık hayatını 200 sayfada özetlemesi topluma o kadar büyük bir hediye ki.

Okuduğunuz her kitap bir insanın bilgi dağarcığının özeti gibi ve siz bilgi birikiminize her birinden bir şeyler katıyorsunuz.

Okudukça çeşitleniyorsunuz, zihin haritanızda yepyeni yollar ve olasılıklar oluşuyor, dünyanız büyüyor. E büyüdükçe sizde aktarmaya hazır bir hale geliyorsunuz. Benim yazma ihtiyacımın en büyük sebebi çok kitap okumamdı, yazmak için biriken çok şeyim vardı.

blog

3- Yazı Yazmak, Yazı Yazmayı Sevmek

Kitaplardan notlar almayı seven biri olarak, yazı yazmanın psikolojik anlamda ne kadar iyi geldiğini biliyorum. Plan yapmanın, hedeflerimi tasarlamanın ya da kendimle konuşmanın en iyi yolu bence yazmak.

Benim gibi ufak tefekte olsa karalamaktan hoşlanıyorsanız blog yazmak, yazı sayfasını tasarlamak ve kendinizi bu yolla ifade etmek çok hoşunuza gidecektir.

Blog Açmadan Önce Yapılması Gereken 3 Şey

blog

1- Blog Üzerine Eğitim Alın

Bloğumu açmadan önce uzun bir süre boyunca internet üzerinden araştırma yaptım. Kodlama yapmadan internet sitesi açabileceğimi fakat bloğu açarken kritik derecede önemli ayarlamaların olduğunu öğrendim. Ve bu ayarlamaların adım adım anlatıldığı, hepsinin bir arada bulunduğu bir sayfa bulamadım.

Bunun üzerine bir platform üzerinden eğitim almaya karar verdim çünkü para kazanma özelliğini açmaya kadar ilerletebileceğime inanıyordum ve ciddi mesai harcayacaktım haliyle işler yolunda gitsin istedim.

Udemy platformunda Fikret Tozak’ın “WordPress İnternet Sitesi Kurmak: Blog, E-Ticaret, Kurumsal” kursunu, indirim anında yakalayarak 25 TL gibi bir ücretle satın aldım. Sizde  ENSTİTÜ (ücretsiz), Udemy, WPOKULU gibi platformlardan eğitim görerek iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

2- Blogger Olmak İçin Zaman Ayırın

Sitenizi kurduktan sonra onu öğrenmek, ayarlamaları yapmak, gerekli eklentileri kurmak, yazı yazmayı öğrenmek ve SEO hakkında kendinizi geliştirmeniz zaman alan bir süreç. Ben bloğu açmadan önce eğitimlerimi 2 kez izledim, farklı bloglardan da notlar alarak geliştirdim.

3- Blog Açmadan Önce En Az 3 Yazı Başlığı Belirleyin

Blog açmadan önce nasıl bir site olacağınıza karar verin mesela ben kişisel bir bloğum ama siz teknoloji ya da hayvan bakımı üzerine yazılar yazan bir blog olabilirsiniz. Hatta ticari amaçla bile sitenizi açabilir satış yapabilirsiniz.

Bloğunuzun ana temasını belirledikten sonra kendinize yazı başlıkları ve onların alt başlıklarını belirleyerek bir yazı kurgusu oluşturun. Aklınızda kabataslak oluşturduğunuz yazı planını daha sonra yazıya dökebilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır ?

1- Blog Açmak İçin Yardımcı Olabilecek Bir Servis Seçin

Benim size önerebileceğim ve en çok kullanılan platformlar şunlardır :

Profesyonel bir blog açmak istiyorsanız bunlar içinde Google’ın diğerlerine göre daha çok ciddiye aldığı, istatiksel verilerinizi daha iyi tartabileceğiniz, para kazanma özelliğini daha hızlı açabileceğiniz platform WordPress’tir. Bende buradan bloğumu kurdum ve çok memnunum.

2- İstediğiniz Alan Adını ( Domain ) Alın

Alan adı: sitenizin internet üzerindeki adı birnevi adresidir. Ip adresinin kelimelerle daha basitleştirilmiş halidir. Ben WordPress kullandığım için bunun üzerinden size yolculuğumu anlatacağım.

Öncelikle birkaç seçeneğimiz var. Ücretsiz WordPress kurabilirsiniz, Godaddy üzerinden hosting alabilir ücretsiz olarak istediğiniz alan adına sahip olabilirsiniz ya da Turhost üzerinden kurulum yapabilirsiniz.

 • Ücretsiz WordPress kurmak istemedim çünkü sayfama kendi bilgisayarım dışında başka bir şeyden giriş yapmam mümkün olmayacaktı ve Türkçe karakterlerde sıkıntı yarattığını öğrendim.
 • Araştırmalarım sonucu Turhost platformu ise başlangıç seviyesi için fazlasıyla zor bir platform diye okudum.
 • Bende yeni başlayan biri olarak en kolay ve güvenilir yolun: Godaddy üzerinden hosting ve alan adı sağlamak olduğuna karar verdim.

3- Hosting Alın

Hosting : Web sitelerin kesintisiz yayınlanmasını sağlayan barındırma hizmeti ya da depolama alanı diyebiliriz. Ben Hosting olayını Godaddy üzerinden alarak hallettim yanında da alan adını ücretsiz tanımladı bence avantajlı bir paket tavsiye ederim. Bu 3 unsuru sağladıktan sonra bloğu kurmaya hazırsınız demektir.

Blog Açarak Para Kazanmak, Google Adsense İle Reklam Almak

1- Google Adsense Hesabı Açın

Sitenizi kurdunuz yazılar paylaşmaya başladınız SEO’ya dikkat ettiniz sonrasında hemen Adsense hesabınızı etkinleştirin, hesap oluşturun.

2- Sitenize Google Site Kit eklentisini kurun

Google Adsense ile bloğunuzun bağlantısını kurmak için, panelinizden Adsense yönetebilmek için eklentisini kurun ve bağlayın.

3- En az 900 Kelimelik Yazılar Yazın

Google:

 • En az 900 kelimeye sahip yazıları
 • SEO’ya dikkat edilen yazıları önemser.
 • Site Alan Adınızı ve Hosting’inizi 3 yıl olacak şekilde satın aldıysanız,
 • Çokça yazı yazıyorsanız Google sizi ciddi bir sayfa olarak görür.

4- SEO Üzerine Taktikler Öğrenin ve SEO Eklentisi Kurun

SEO sizin sayfanızın, yazılarınızın Google aramalarda üst sıralarda görünmesini sağlayacak kadar önemli bir detaydır. Yazılarınızdaki anahtar kelimeler, yazınıza verdiğiniz linkler, başlıklarınızın kelime sayısı vs bir sürü detay aramalarda ön sıralarda olmanızı etkiler. Sitenizi açtınız, yazınızı yazmaya başlamadan önce ilk işiniz SEO eklentisini kurmak olmalıdır.

5- Bolca Yazın, Reklamınızı Yapın ve Etkileşiminizi Arttırın

Etkileşim değerlerinizi ne kadar yüksek tutarsanız Adsense reklam alma başvurunuz o kadar çabuk kabul olur. Örneğin 30’a yakın yazı yazdınız, her yazınızda kelime sayısını 900’e yakın tuttunuz, SEO ayarlamalarına dikkat ettiniz belirli de bir etkileşim alıyorsunuz. Demek ki artık Google Adsense reklam alma özelliği için başvurmaya başlayabilirsiniz.

Millettt yazıyı burada sonlandırıyorum anlatılacak çok detay var, anlatmak istediğim çok şey var ama bir yazıda hepsine sizi boğmak olmaz. Şimdilik kabataslak gidişatı size göstermiş olayım. Yine de aklınıza bir şey takılırsa yorum olarak sorabilirsiniz elimden geleni yaparım 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir