fotoğraf çekim teknik

BİLİNMESİ GEREKEN EN İYİ FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ

” Fotoğrafçılık insanın gözünü, aklını ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir. “

Henri Certier-Bresson

Fotoğraf çekmenin bendeki anlamı tarifsiz. Kendimle geçirdiğim en eğlenceli ve en kaliteli zamanı tanımlar. Kendime sorular sormak, bazen kafamı boşaltmak, kendimi iyi hissetmek için harika bir yol. Fotoğrafçılık ile ilgili okumalar yapmayı,iyi fotoğrafçıları tanımayı en az çekim yapmak kadar seviyorum.Ve fotoğrafçılık ile ilgili deneyimlediğim, edindiğim birçok şeyi sizinle paylaşmaya karar verdim.

” Fotoğrafı çekmezsiniz, yaparsınız”

Ansel Adams

Fotoğraf için gerekli şeyler:

  • bakış açısı
  • kompozisyon
  • teknik

Ama elbette ki bunlar yeterli değildir. Yeni bir bakış açısı kazanmanız için çok pratik yapmanız, farklı şartlarda farklı teknikler denemeniz, farklı kadrajlar yakalamanız gerekir. Kompozisyon bilgisi için diğer fotoğrafçıların neler yaptığına göz atmanız, araştırmanız gerekir. Teknik içinse diğerlerini olabildiğince iyi yapabilmek için araştırma ve bilgi birikimine ulaşmanız gerekir.

Bende size bu yazımda kaliteli ve vurucu fotoğraflar çekmek için gerekli çekim tekniklerini anlatmaya karar verdim.Haydi başlayalımmmm.

1-PAN TEKNİĞİ

“Bir fotoğrafa çoğu zaman bakılır, nadiren incelenir. Fotoğraf makinesinin en önemli parçası onun 30 cm arkasında durandır. Manzara fotoğrafı bir fotoğrafçı için en büyük testtir; bazen de en büyük hayal kırıklığı.”

Ansel Adams

Fotoğrafçılıkta Pan Çekim Tekniği, hareket halinde olan bir objeyi; kamera ve objeyi aynı hızda hareket ettirerek çektiğimiz bir tekniktir.

Arka planda oluşan hız,hareket ve karışıklık etkisi ana objeyi daha vurucu ve etkili hale getirmektedir.Böylece fotoğraf daha etkili ve fantastiktir.

Bu çekimin ise zorluğu elinizin titremesi olacaktır bu sebepten tripod ya da monopod tarzı bir yardımcı çekim elemanı kullanmak işinize yarayacaktır.

Çekim, hızlı objeye odaklı olduğu için enstantene üzerinde denemeler yapmanız gereklidir. Makinenizi Tv moduna almak (ya da 1/8-1/60 arası enstantene manuel modda ayarlanabilir), otomatik netlemeye izin vermek gibi değişimler çekiminizi kolaylaştırır.Perdeniz kapanana kadar çekimi bırakmazsın iyi bir ürün çıkarabilirsiniz.

Bu konuda size tavsiye edebileceğim youtube sayfaları:

2-BOKEH ETKİSİ

“İnsanların ruhları ve düşüncelerini fotoğraflamaya çalışırım. Fotoğrafçı olarak insanların ruhlarını çekip almak yerine, onları arabulucu olarak birbirlerine aktardığımı düşünüyorum. Bu karşılıklı bir etkileşim bana göre.”

Yousuf Karsh
fotoğraf çekim teknikleri
http://mervezana.com/
Bokeh örneği

Bokeh Japonca’da “bulanık” anlamına gelir. Fokus denilen netleme alanı dışında kalan kısımların yarattığı bulanıklık etkisidir.

Fotoğrafçılıkta en geniş diyafram açıklığı kullanılır ve diyafram açıklığı şekline göre bokehler şekillenir.Kartona şekiller verip çekim sırasında lense yapıştırırsanız daha ilginç efektler yaratabilirsiniz.

Diyafram öncelikli (Av gibi) mod kullanabilirsiniz ya da manuel modda geniş diyafram açıklığı (dipnot:küçük f sayısı diyelim çünkü ben bu ters orantıyı hep karıştırırım:))kullanabilirsiniz.

Nesne ile arka plan arası mesafe artıp arka fonu bulanık yaparken,nesne ve lens arasındaki mesafe azalmalıdır.

Bu konuda size tavsiye edebileceğim youtube sayfaları:

3-SİLÜET ÇEKİM

“Fotoğraf çekmek, insanın aklını, gözünü ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir. Bu bir yaşam tarzıdır.

Fotoğrafın subjesiyle fazla ilgilenmiyorum. Fotoğrafı bir kere çektikten sonra gerisiyle fazla ilgilenmem. Avcılar aşçı değildir ki.

Saniyenin bir diliminde bir olayı ve nesneleri organize olmuş formlar halinde görmek o olaya gerçek anlamını yüklemektedir.”

Henri Cartier-Bresson
http://mervezana.com/
fotoğrafçılık
Silüet çekim örneği

Fotoğrafçılıkta ters ışık çekimi de diyebiliriz. Işık kaynağını objenin arkasına alır,objenin belirgin olması için başka nesnelerden uzak tutarız.

Flaş kullanmanıza gerek yoktur, genelde en ideal silüet çekimleri gün doğumu ve gün batımında gerçekleşir.

Doğru odaklama yapıldıysa,gizemli ve yoğun duygular barındıran etkileyici fotoğraflar ortaya çıkabilir.

Bu konuda size tavsiye edebileceğim youtube sayfaları:

4-HIGH-KEY ÇEKİM

“Fotoğrafçılar ekipman konusunda alıngan olduklarından boyunlarına ve omuzlarına makineler takarak caka satarlar ama çantalarının ağırlığı yüzünden yengeç gibi yürümek zorunda kalırlar. Ama fotoğrafçılık bundan ibaret değil.”

 Don McCullin
http://mervezana.com/
fotoğraf çekim teknikleri
High-Key çekim bir Zen sanatı

Fotoğrafçılıkta aydınlık,huzur ve sadelik terimlerini hissettiren tekniktir. Fotoğraf makinesine daha fazla ışık girmesiyle ya da doğru fazla pozlama ile ulaşılabilecek abartısız fotoğraflardır.

İki stop fazla pozlama ile orta-açık tonları elde ederiz ve bu tonlar arasında geçişler oluşur.Işık-gölge arasındaki fark azaltılmış olur.Buda bize bu tekniği yaratır.

Dış mekan çekimi ise arka plan sade,düz ve stabil olmalıdır.Stüdyoda yapılan bir çekimse flaşlarla desteklenmesi gerekir.

Enstantene değeri düşük olacağından makinenin titremesi halinde fotoğrafın netliği bozulabilir bu durumda tripod tarzı bir çekim elemanı işinize yarayabilir.

Bebek,çocuk ve düğün fotoğraflarında kullanılan bir tekniktir.Ferahlık,gençlik ve neşe hissiyatı sağlar.

Fotoğrafçılıkta High-Key çekim tekniği aşırı pozlanmış fotoğraf demek değildir. Işığın doğru ayarlanması demektir.

Bu konuda size tavsiye edebileceğim youtube sayfaları:

5-LOW-KEY ÇEKİM

“Geleceğin cahilleri, alfabeyi sökemeyenler değil fotoğraf çekemeyenler olacak deniyor. Ama kendi fotoğraflarını okuyamayan fotoğrafçıyı da cahil saymak gerekmez mi ?”

Walter Benjamin
http://mervezana.com/
fotoğrafçılık
Low-Key çekim teknik ve sanatsal etkileyicilik sağlar

Fotoğrafçılıkta Low-Key tekniği objenin aydınlatılarak çekimidir. Düşük düzeyde orta tonlar ve beyazlar hakimdir.

Low-Key fotoğrafların sanatsal ve dramatik bir yönü var.Objeyi net bir şekilde vurgular. Karşıtlıklar arasında görüntü elde etmeye çalışılır ve fazlaca gölge içerir.

Arka fon, beyaz yerine koyu tonlar tercih edilir. Gece çekimi idealdir. Gerektiğinde soft aydınlatma elemanları kullanılır. Arka fona direk bir aydınlatma konulmaz yumuşak ışık tercih edilir.

Bu konuda size tavsiye edebileceğim youtube sayfaları:

6-PANORAMA ÇEKİM

“Sadece makineniz ve siz varsınız, fotoğrafınızdaki kısıtlamalar size bağlıdır; çünkü ne gördüğümüz kim olduğumuzdur.”

Ernst Haas
http://mervezana.com/
fotoğrafçılık
Panorama çekim 150 yıldan fazladır var olan bir çekim

Fotoğrafçılıkta Panoramik çekim tekniği tek tek çekilen fotoğrafların bir program aracılığı ile birleştirilmesi sonucu ortaya çıkar.

Tripod ve uzaktan kumandalı deklanşöre ihtiyaç duyulur.Fotoğraf makinenizi sağdan sola ya da soldan sağa hareket ettireceğimizi unutmamalıyız.

Netlik için f/11-f/16 aralığı, green etkisi olmaması için ISO 100-200 olmalı.Her çekilen fotoğraf bir önceki fotoğrafın bir kısmını kapsamalı böylece üst üste bindirme ile daha net,devamlı fotoğraflar elde edilir.

Ve daha kolay birleştirilir.Birleştirmeyi Photoshop ile yapabiliriz.

Bu konuda size tavsiye edebileceğim youtube sayfaları:

“Ben bir fotoğraf çekmek için aylarca dolaştığımı bilirim. İspanya’ yı çok severim. Bu ülke içerisinde istediğim pozları çekebilmek için 10 bin kilometre yol kat ettim. Madrid de fotoğraf çekebilmek için öncelikle İspanya tarihini iyi bir tarihçi kadar öğrenebilmek gayreti ile yüzlerce eser okudum. Toplumu, insanları, yaşayışlarını araştırdım. Ondan sonra fotoğraf makineme elimi attım ve bir foto muhabiri olarak çalışmaya başladım. Başarının sırrını öğrenmek istiyorsanız siz de bu yoldan yürüyünüz.”

 Eugene Smith

1 thought on “BİLİNMESİ GEREKEN EN İYİ FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ”

  1. Geri bildirim: İNSANLIĞIN ÇELİŞKİSİNİ ANLATAN FOTOĞRAFÇI | Fotoğrafçı Öneriler

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir