BİBLİOSMİA: ESKİ KİTAP KOKUSUNU SEVME HASTALIĞI

Kitap kokusuna hep bayılan biriydim. Bana farklı kapılar açan bu büyülü dünyanın bu kadar güzel kokmasına hiç anlam veremedim. İzmir’e geldiğim zaman ilk aradığım şey sahaflardı. İlk sahafa girdiğim günü hatırlıyorum: Alsancak’ta keşfetmiştim ilk sahafımı hemde biraz şans eseri olmuştu o kadar evimde gibi hissetmiştim ki kendime dediğim ilk şey “Burası senin hayattan kaçış noktan olacak biliyorsun Merve.” Cidden de öyle oldu üniversite hayatım boyunca canım neye sıkılsa neyden kaçsam neye mutlu olsam (kutlamam kendime sahaftan kitap hediye etmekti) sahaflarda buldum kendimi. Alsancak’ta keşfettiğim o sahaf, kitapların içime işleyen minnet duyduğum o koku benim meditasyon şeklim olmuş. Eğer benim gibi bir kitap kurduysanız bence size de bu şekilde hissettirecektir: Böyle tanıdık, hep bildik bir kokunun daha yaşanmışlık dolu, daha lezzetli bir versiyonunu hissetmek gibi. Sonra karşıma bu terim çıktı “Bibliosmia”, bildiğiniz eski kitap kokusunu seven hepimiz HASTAYMIŞIZ !

Peki gelelim merak edilen konuya bu koku nasıl oluşuyor dersiniz ? Ve biz nasıl Bibliosmia hastalığına mahkumuz ?

ESKİ KİTAP KOKUSU NASIL ORTAYA ÇIKIYOR?

Bu harika kokunun keşfi Matija Strlič adlı bir kimyagere aittir. Bir merak sonucu ortaya çıkan bu keşif, Eski kitap sayfalarında yer alan “ligin” adlı maddenin oksijen ile tepkimeye girmesi ile aside dönüşür böylelikle de o hastası olduğumuz kokuyu ortaya çıkarır. Biraz daha detaylı anlatayım:

Ligin maddesi eski kitap sayfalarının kaynağı olan selülozun oksijen ile tepkiye girmesine vesile olmaktadır böylelikle selülozun kimyasal yapısı bozulur. Sayfaların sararmasına ve o muhteşem eski kitap kokusuna yol açmaktadır.

Şöyle bir detay var ki artık yeni üretilen kitap sayfalarından ligin maddesi ayrıştırılabilmektedir. Böylelikle bu kitapların raf ömrü uzatılır daha geç eskimesi hedeflenir. Bu bizim gibi eski kitap kokusu severlere üzücü bir haberdi malesefki 🙁

Fakat ne kadar ayrıştırılırsa ayrıştırılsın her sayfada bir miktar ligin kalmaktadır hepsi yok edilememektedir. Yani elbet o kitap sayfaları bir gün oksijen ile tepkimeye girecek ve sayfalar sarı, eski kitap kokusu daimi kalacaktır.

ESKİ KİTAP KOKUSU İLE NASIL MUTLU OLABİLİYORUZ?

Tuhaf bir şekilde eski kitap kokusunun mutlulukla uzaktan yakından bir ilgisi var. Yapılan araştırmalarda görülmüş ki insanlar şişelerden koklatılan eski kitap kokusuyla sevdikleri kokuları özdeşleştiriyorlar. Ve sevdikleri kokulardan toprak kokusu, çikolata kokusu gibi tahminlerde bulunuyorlar.

Yani şöyle özetlemek gerekirse kitaplarla ilgisi olan insanlar zaten söylediklerimi ben anlatırken hissettiler ve bana çoktan katıldılar. Kitapla hiç ilgisi olmayan insanlara ise tavsiyem bir sahafa gidin eski bir kitabı elinize alın ve kokusunu içinize çekip koklayın ve kitabın yaşanmışlığına saygı duyun. Belki hayatınızda kitaplarla arkadaş olmanın ilk adımını böyle atarsınız 🙂 Herkese sevgiler…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir