AŞK ve İLİŞKİLER ÜZERİNE FAVORİM OLAN 4 KİTAP ÖNERİSİ

Bugün kitaplığımı kurcalarken gözüme ilişen bu 4 kitap aklımda böyle bir yazı oluşmasına sebep oldu. İnsan ilişkilerinin bence en zoru: Aşk kavramı ve sevgi bazlı ilişkiler. İlişkiler üzerine temel fikirlerimin oluşmasına yardımcı olan bu kitap önerisi yazısını yazmasam olmazdı. Bol safsatalı ve içi boş aşk romanları okumak yerine gerçekten hayat felsefenizi etkileyecek, hızla akan bu romanları kesinlikle okumalısınız.

Belki de hayattaki tüm çabalarımız, tutkularımız, yarattığımız güzellikler hep sevgisiz kalmamak içindir. Tavsiye edeceğim romanlarda birçok soruya cevaplar aranıyor : Herkes her şeyi sevebilir mi? Sevgi bir yeti mi? Aşka farklı bakış açıları ile nasıl yaklaşırız? Bir ilişkiyi dolu dolu nasıl yaşarız ve yaşatırız?... vb.

O zaman gelelim aşk üzerine benim bestim olan 4 farklı romana:

SEVME SANATI -Erich Fromm

Favori yazarlarımdan biridir Erich Fromm onun naif sevgi anlayışı ve zarif sevme biçimi beni hep etkilemiştir. Resmen aldığımdan beri bu kitabın her yeri çizikler ve notlar içinde kaldı.

Erich sevmenin yaşamak gibi bir sanat olduğunu ve resim, mühendislik, mimarlık gibi herhangi bir sanatı öğrenmek için nasıl emek ve çaba harcıyorsak sevgi içinde bu eforu sarf etmemiz gerektiğini söyler.

Başarı, güç ve ün için her şeyimizi harcarken sevgi için neden o kadar çaba sarf etmeyiz ilginçtir?

Günümüzde çoğu çift birlikte yaşayarak bireyselliklerini kaybetmeye başlar böylelikle de iki kişilik bencilliği yaratırlar. Erich de bu gibi sorgulamalara ve düşüncelere kitabında yer verir.

“Birini sevmek yalnız güçlü bir duyguya kapılmak değildir; bir karardır, bir yargıdır, bir söz vermedir. Duygular gelip geçicidir. Eyleme yargı ve karar karışmamışsa o duygunun ölünceye dek süreceğini nasıl bilebiliriz?”

Erich Fromm-Sevme Sanatı-

AŞKIN CELLADI -Irvin D.Yalom

Irvin D. Yalom hayatıma büyük dokunuşlar yapmış yazarlardan biri her kitabında psikoterapiye gelen hastaları ile birlikte kendi dehlizlerini keşfeder ve sizde hastalardan değil Yalom’un fikirlerinden kendi ruhunuza doğru bir şeyler özümsersiniz. Geç kalınmış kitap önerisi resmen, nasıl daha önce bahsetmedim bilmem.

Tek kişiye odaklanan sapkın ve güçlü sevgiden uzak durmak gerekir, toplum bunu aşkın saflığı olarak nitelendirir belki ama aslında gerçek kişinin benliğinin uçurumudur. Kendi kendisiyle beslenen insan ya da aşk çöküşe mahkumdur. Hepimiz hayatımızda böyle sevgi türleri yaşamışızdır bu çukura batmışızdır. Yalom bu gibi sakınılması gerekenlere kadar bu romanda değinir.

Kelimelerin gücü ile başkalarının hayatına girme iznine sahip bu psikoterapi günlüklerinden çokzelll diyaloglar hikayeler dinleyeceksiniz.

“İçlerinde boşluk hisseden insanlar hiçbir zaman bir başka eksik insanla birleşerek iyileşemezler.”

Irvin D.Yalom- Aşkın Celladı-

AŞK DERSLERİ- Alain de Botton

Günümüz “normal” ilişkilerini biraz genellersek şöyle diyebiliriz: İki kişi birbirine aşık olur ve ailelerin, toplumun onayı ile bu ilişkiyi evlilik ile taçlandırmaya karar verirler ve ta ta tammm mutlu son. Böyle zannedilen bu yolculuk aslında mutlu sonla değil de “Serüven yeni başlıyor” ile devam eder yani hayat gerçekleri bence bunlar.

Biraz Erich Fromm kafası olacak ama bence aşk ve sevgi dediğimiz şey içinde emek vermemiz gerekiyor sadece heves olarak ya da deneyim olarak görmemeliyiz. Öğrenmek için çaba sarf etmemiz gerekiyor. Açıkçası Alain de Botton da bize katılıyor.

İlişkinizin gidişatı sizi yoruyorsa ve bir şeyler size yanlış gibi geliyorsa bu romana göz atmalısınız. İçinizde ölen taraflarınızın nefes almasına yardımcı olacaktır.

“Doğru insan diye bir şey yoktur., biraz yakından bakınca herkes biraz sorunludur.”

Alain de Botton- Aşk Dersleri

ROMANTİK HAREKET -Alain de Botton

Bu kitap önerisi maddesinde Alain bir aşk ilişkisinin doğuşundan ölümüne kadar olan süreci aşama aşama, şematiksel gösterimlerle ve birsürü yazarın şarkıcının ve felsefecinin yorumlarıyla zihnimizi şenlendiriyor. Bildiğiniz bir ilişkiyi analitikleştiriyor ve bize bir dersçesine hataları anlatıyor.

Yanlış anlaşılmasın Alain’in ders verme gibi bir amacı yok sadece bizim ilişkideki keskin tavırlarımızı, genelgeçer kabullerimizi sorguluyor, sorgulatıyor.

“Kendi ruhumuzun derinliklerinde kaybolmaktan kokup, bir başkasının ruhuna hapsolmayı seçmekten daha berbat ne olabilir?”

Alain de Botton- Romantik Hareket

Aşk söz konusu olduğunda dil çok sınırlı kalıyor, sözler yolu bulabilmek içi bir haritadan başka bir şey değil. Bir yol gösterici olarak dil,kelimeler aşk için çok önemli karşınızdaki insanın hayatına ancak onlarla girebiliyorsunuz.

Ama en önemlisi ki bu tüm romanların temel merkez fikri: Seni seviyorum’a olan ihtiyacı kendimi seviyorum ile fazla fazla kapatabilirsiniz. Önceliğimiz hep “Kendimi seviyorum”olabilmeli 🙂

Ben çok keyif alarak yazdım umarım sizde çok keyif alarak okursunuz 🙂

Bir tıkla kitaplara ulaşın:

Sevme Sanatı:

kİtapyurdu: tıkla

Nadir Kitap: tıkla

Aşkın Celladı:

kİtapyurdu: tıkla

Idefix: tıkla

Kidega: tıkla

Aşk Dersleri:

Kidega: tıkla

Idefix: tıkla

kitapyurdu: tıkla

Romantik Hareket:

Kidega: tıkla

Idefix: tıkla

kitapyurdu: tıkla

Nadir Kitap: tıkla

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir